Fundacja Różowa Konwalia ma kontynuować dzieło prof. Jana Zielińskiego

Skuteczne leczenie onkologiczne wymaga szerokiego wsparcia pomagającego pacjentom i lekarzom w walce z chorobą – przekonują przedstawiciele katowickiej Fundacji Różowa Konwalia, która ma kontynuować dzieło zmarłego przed 14 laty warszawskiego onkologa i ginekologa prof. Jana Zielińskiego.

Profesor, który przez wiele lat kierował Kliniką Ginekologii Onkologicznej w Instytucie Onkologii w Warszawie, był prekursorem ginekologii onkologicznej w Polsce, założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Po śmierci w 2009 r. został patronem powołanej przez siebie fundacji. Inicjatywę jej reaktywacji w Katowicach podjęła w ostatnim czasie grupa specjalistów, wśród których są wychowankowie zasłużonego lekarza i naukowca.

„Profesor Jan Zieliński był dla nas prawdziwym mentorem, zarówno w sensie naukowym, jak i czysto ludzkim. Chcemy kontynuować i rozwijać jego dzieło, m.in. poprzez inicjatywy w zakresie profilaktyki i szerokiej opieki nad pacjentami” – powiedział PAP przewodniczący Rady nowej Fundacji dr hab. n. med. Bogdan Michalski, ginekolog, onkolog i chirurg.

Wśród głównych celów Fundacji jest promowanie profilaktyki i upowszechnianie najlepszych standardów ginekologii onkologicznej – chodzi m.in. o przedsięwzięcia wspierające zasadniczą terapię prowadzoną przez onkologów i chirurgów, poprzez dodatkowe konsultacje z udziałem dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów i innych specjalistów, np. seksuologów.

Fundacja chce również działać na rzecz szerszego dostępu terapii wspomagających klasyczne leczenie nowotworów – np. hipertermii onkologicznej. Polega ona na zamierzonym, bezpiecznym i kontrolowanym podwyższaniu temperatury ciała w celu leczenia onkologicznego. Wysoka temperatura powoduje zniszczenie komórki nowotworowej bez lub z minimalnym uszkodzeniem komórki zdrowej.

Jak tłumaczy dr hab. Bogdan Michalski, który jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej, hipertermia nie zastępuje, ale uzupełnia chemioterapię i radioterapię. W Polsce taka terapia jest dostępna w kilkunastu publicznych i państwowych ośrodkach, zabiegi nie są jednak refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundacja Różowa Konwalia chce przyczynić się do tego, by ta metoda stała się szerzej dostępna dla pacjentów.

Pierwszy z zaplanowanych przez Fundację projektów, z udziałem pacjentek onkologicznych, ma być realizowany w marcu.

„Przygotowujemy przedsięwzięcia szkoleniowe i edukacyjne na kilku poziomach – od młodzieży szkolnej przez lekarzy rodzinnych po samych pacjentów onkologicznych. Chcemy m.in. kłaść nacisk na profilaktykę pierwotną w onkologii” – zapowiedziała prezes Fundacji Różowa Konwalia Mariola Nowak.

Nazwa Fundacji, jak tłumaczą jej założyciele, łączy w sobie dwa symbole: konwalia to symbol wiedzy i sztuki medycznej, a jej różowa odmiana symbolizuje życie i zdrowie kobiety.

Połączenie tych dwóch symboli owocuje holistycznym, czyli kompleksowym podejściem do walki z chorobą nowotworową, gdzie obok najwyższej możliwej skuteczności terapii liczy się także utrzymanie dobrej jakości życia pacjenta w trakcie zasadniczego leczenia onkologicznego – chirurgii, chemioterapii i radioterapii – wyjaśniają przedstawiciele Fundacji.

Jak oceniają, obecnie luką w systemie leczenia nowotworów jest brak powszechnego dostępu chorego do różnego rodzaju wsparcia.

„Poza diagnostyką, radioterapią czy chemioterapią pacjent na bieżąco potrzebuje dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa, czasem również seksuologa – zarówno przed rozpoczęciem leczenia, w jego trakcie, jak i po zakończeniu” – powiedział dr hab. Bogdan Michalski.

Ginekologia onkologiczna to podspecjalność ginekologii. Zajmuje się wykrywaniem i leczeniem chorób onkologicznych żeńskich narządów płciowych. W Polsce każdego dnia siedem kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. To 2942 (według danych Krajowego Rejestru Nowotworów) i 3200 (według Narodowego Funduszu Zdrowia) nowych zachorowań rocznie i aż 1585 zgonów na ten nowotwór, który – jak wskazują specjaliści – może być całkowicie wyeliminowany dzięki odpowiedniej profilaktyce. (PAP)

mab/ joz/

Data publikacji: 23.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również