Gdańsk: w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym otwarto pracownię teleterapii

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku otwarto 24 października pracownię teleterapii, w której leczeni są chorzy m.in. na nowotwory mózgu, klatki piersiowej, szyjki i trzonu macicy, żołądka. Pracownia wyposażona jest w dwa najwyższej klasy akceleratory, każdy o wartości ponad 10 mln zł.

– Z technicznego punktu widzenia spełniają wszystkie możliwości nowoczesnej, wysoko precyzyjnej radioterapii: radioterapię stereotaktyczną, która polega na podaniu jednej lub kilku wysokich dawek promieniowania na obszar guza, z maksymalną ochroną sąsiednich zdrowych tkanek. Możliwa jest również radioterapia z kontrolą oddechu, polegająca na włączaniu wiązki promieniowania w określonej fazie oddychania. Metoda ta pozwala precyzyjnie napromienić zmianę, a równocześnie znacząco oszczędzić zdrowy miąższ płuca – wyjaśnił cytowany w komunikacie koordynator Pracowni Teleterapii prof. Rafał Dziadziuszko.

Prof. Dziadziuszko ocenił, że posiadane przez pracownię i wykorzystywane w radioterapii urządzenia pozwalają na osiągnięcie najwyższego wskaźnika wyleczeń przy jak najmniejszym ryzyku powikłań. Dodał, że uzyskiwane wyniki nie odbiegają od tych, które uzyskują czołowe szpitale na świecie.

Profesor zaznaczył, że oprócz nowoczesnej aparatury równorzędnym czynnikiem sukcesu pracowni jest bardzo doświadczona kadra specjalistyczna. Specjalizuje się ona w leczeniu ”określonych lokalizacji narządowych nowotworów”. Podkreślił, że specjaliści UCK biorą też udział w międzynarodowych badaniach klinicznych, które zmieniają standardy postępowania.

Jak zaznaczono w komunikacie w Polsce odnotowuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory, a ok. 60 proc. chorych otrzyma w którymś momencie leczenia radioterapię. Zwiększająca się zachorowalność na nowotwory powoduje wzrost zapotrzebowania na urządzenia do radioterapii. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne posiada łącznie 5 akceleratorów do radioterapii, z których korzysta rocznie około 2 300 pacjentów.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.(PAP)

Marcin Szywała, fot. www.pixabay.com

Data publikacji: 25.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również