Google wspiera niepełnosprawnych

Google wspiera niepełnosprawnych

Parlament Europejski i Komisja Europejska pracują nad tzw. Jednolitym rynkiem cyfrowym, którego ideą jest usunięcie ograniczeń dotyczących transakcji w siec. Idea ta opiera się na koncepcji wspólnego rynku, czyli rynku bez barier handlowych między państwami członkowskimi. To dobry przykład na to, jak mechanizmy unijne mogą pomagać wszystkim, także osobom z niepełnosprawnościami.

– Wspólny rynek usług elektronicznych to nowy obszar gospodarki, który chcemy uregulować za pomocą rozwiązań unijnych tak, aby był dostępny dla wszystkich, a jednocześnie aby służył szczególną pomocą w aktywnym życiu osób niepełnosprawnych – podkreśla europoseł Marek Plura

Firma Google przygotowała w Brukseli spotkanie, podczas którego zaprezentowała swój program Google Impact Challenge: Disabilities. W ramach tego programu zainwestowano 20 milionów dolarów w innowacje technologiczne mające pomagać niepełnosprawnym w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym. Co najistotniejsze, w sposób prosty i bardzo często relatywnie tani tak, że korzystanie z tych innowacji jest dostępne dla każdego.

– Google to firma dostarczająca nam usługi, których istnienia nie doceniamy, bo są tak codzienne i powszechne. To nie tylko wyszukiwarka „wszystkiego”, ale także mapy, translatory, kalendarze itp. Jest to zarazem firma, która naprawdę dba o dostępność tych usług dla osób z rożnymi niepełnosprawnościami – wyjaśnia Marek Plura. – Nie tylko konsultuje ona swoje produkty z tymi osobami, czego doświadczyłem osobiście w czasie pobytu w siedzibie firmy, ale poszukuje nowych wyzwań, które stawia im nasza niepełnosprawność. Rozwiązania sprzyjające aktywności osób niepełnosprawnych są bardzo często przydatne wszystkim. To właśnie nazywamy projektowaniem uniwersalnym. Jest to kluczowa zasada międzynarodowej Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Wynikają z niej różne, ważne akty prawne w Unii i krajach członkowskich.

Podczas spotkania Google zaprezentowało kilka ze swoich najciekawszych projektów. Pojawiła się smartfonowa nawigacja dla osób głuchych, pomagająca im odnaleźć się na dworach, lotniskach itp, zaprezentowano także pierwszy i jedyny w swoim rodzaju tablet z ekranem Braille’a, który nie tylko umożliwia czytanie i pisanie, ale także percepcję obrazów za pomocą uproszczonych kształtów, w które układają się wypukłości.

– Parlament Europejski jest miejscem promocji dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań, dlatego cieszę się z prezentacji Google, szczególnie iż w promowanych przedsięwzięciach odnalazłem wiele pomysłów, które znam także z Polski, a które nie maja jeszcze swojej dostatecznej promocji w UE – podkreślał M. Plura. – Moim zadaniem na najbliższy czas będzie promocja takich właśnie dobrych, polskich rozwiązań.

PROJEKTY GOOGLE I PARTNERÓW

Mapa dostępnych lokali (Wheelmap)

Cel: Stworzenie globalnego zestawu danych o dostępnych miejscach dla osób niepełnosprawnych.

Wheelmap uzyskało 825 000 euro dotacji na opracowanie wspólnych standardów i technologii potrzebnych do zestawienia tych danych oraz opracowania ich w sposób dostępny dla wielu aplikacji i stron internetowych, pomagających niepełnosprawnym zaplanować pracę i rozrywkę. Podobne rozwiązanie, choć tworzone lokalnie, znamy z Katowic – www.katowice.bezbarier.info/.

Drogowskaz (Wayfindr)

Cel: Umożliwienie osobom z ograniczeniami wzrokowymi samodzielnego poruszania się po budynkach i punktach użyteczności publicznej.

Wayfindr to swoista nawigacja, choć działa nieco inaczej. Niewidomy lub osoba niedowidząca może z wykorzystaniem tej aplikacji poruszać się swobodnie np. po dworcu kolejowym, słysząc w słuchawkach komunikaty na przykład o zbliżaniu się do krawędzi peronu, schodach, ale także o mijaniu banku, poczty lub innego punktu. Projekt otrzymał 1 milion dolarów dofinansowania od Google na rozwój systemu czujników, które przesyłają sygnał do aplikacji. Ta z kolei będzie możliwa do darmowego pobrania ze sklepu operatora systemu każdego smartfona.

Mój zestaw naprawczy (My Human Kit)

Cel: Uruchomienie platformy internetowej dla ludzi po amputacjach potrzebującej protez, dającej im możliwość korzystania z tańszych modeli w technologii druku 3D.

Protezy są zbyt dużym wydatkiem dla wielu osób po amputacji na całym świecie. 80 proc. z nich żyje w krajach rozwijających się. Średni koszt protezy ramienia wynosi tam około 15 tys. dolarów. My Human Kit opracuje pięć nowych prototypów protez, z których każdy przeznaczony będzie dla innego rodzaju niepełnosprawności.

Tablet z ekranem Braille’a

Cel: Zapewnienie praktycznego i przyjaznego dostępu do informacji osobom niewidomym.

Wysoce zaawansowane technologicznie, pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na świecie – tablet, który nie tylko umożliwia czytanie i pisanie, ale także percepcję obrazów za pomocą uproszczonych kształtów, w które układają się wypukłości. Współtworzony przez Królewski Narodowy Instytut Osób Niewidomych oraz firmę BLITAB ma w przyszłości zapewnić dużo bardziej praktyczną alternatywę dla linijki brajlowskiej.
PR

Data publikacji: 02.03.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również