Homeopatia nie bardziej skuteczna niż efekt placebo
Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo - wykazali eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) po analizie wyników 225 wcześniejszych badań nt. działania homeopatii na kilkadziesiąt różnych chorób.
Nie istnieją rzetelne dowody na skuteczność homeopatii w żadnym przypadku problemów zdrowotnych, ogłosili eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) po metaanalizie wyników 225 wcześniejszych badań i publikacji dotyczących działania homeopatii.
Z przeglądu wynika, że nie ma wiarygodnych badań pozwalających twierdzić, że działanie środków homeopatycznych jest czymkolwiek więcej niż efektem placebo. Środki homeopatyczne nie działają na cały szereg dolegliwości i chorób, m.in. astmę, artretyzm, zaburzenia snu, przeziębienie i grypę, zespół chronicznego zmęczenia, egzemę, czy uzależnienie od heroiny.
Choć zdarzały się doniesienia nt. skuteczności homeopatii, to naukowa wartość związanych z nimi prac została oceniona przez radę jako mała albo słaba. Badania obejmowały np. zbyt małe grupy uczestników, były słabo przygotowane albo źle zrealizowane.
Według ekspertów NHMRC homeopatii nie powinno się stosować zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych i poważnych. Decydując się na homeopatię, ludzie mogą ryzykować zdrowiem, gdyż czasami jednocześnie rezygnują z terapii, co do których bezpieczeństwa i skuteczności istnieją wiarygodne dowody.
Zwolennicy homeopatii twierdzą, że działa ona zgodnie z zasadą „podobne leczy podobne”. W produkcji tych środków używa się niezwykle silnie rozcieńczonych substancji, które – w założeniu – mają leczyć choroby o objawach podobnych do tych, jakie powstają w wyniku spożycia tychże substancji. Rozcieńczanie trwa zazwyczaj tak długo, że w roztworze nie pozostaje nic z początkowej substancji. (PAP)
zan/ mrt/
Data publikacji: 16.03.2015 r.