II Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy

II Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy

W Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo" w Szczyrku w dniach 24-26 stycznia w odbyły się II Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy. To efekt siedmiu już edycji warsztatów dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy „My też możemy ratować życie", które w Orlim Gnieździe odbywają się od 2010 roku.

Współzawodnictwo podjęło jedenaście załóg, podobnie jak w ubiegłym roku, każda składała się z czterech osób z niepełnosprawnością. Reprezentowały one:
1. INPULS Biuro Ochrony Mienia z Siemianowic Śląskich
2. „Befaszczot” z Bielska – Białej
3. Kuloodporni Klub Ampfutbolowy z Bielska-Białej
4. Urząd Miasta Siemianowice Śląskie
5. Oddział Rejonowy PCK w Chorzowie
6. TATWEDO Agencja Detektywistyczna z Bielska – Białej
7. ANRO Firma Poligraficzno-Handlowa z Zawiercia
8. Agencja Ochrony OMEGA
9. Stowarzyszenie Stwardnienie Rozsiane z Katowic
10. CKiR Orle Gniazdo Szczyrk
11. CKiR Orle Gniazdo Szczyrk 2

Pomocy udzielasz tak samo jak pełnosprawny

W rozmowach z uczestnikami warsztatów i paramistrzostw w udzielaniu pierwszej pomocy często przewijają się zdania: nie ma dla nas taryfy ulgowej z tytułu niepełnosprawności, wszystkiego uczymy się tak samo, a na paramistrzostwach wykonujemy te same zadania co osoby pełnosprawne.

Najwyraźniej jest to dla ratowników bardzo ważne. A najważniejsze dla ewentualnych potencjalnych ofiar, którym będą musieli udzielić pomocy. Irena Chumięcka, zastępca dyrektora ds. rehabilitacyjnych w Orlim Gnieździe i jednocześnie pomysłodawczyni warsztatów i paramistrzostw, zna niemało takich przypadków, kiedy lekarz przybywszy na miejsce wypadu dziękował i gratulował osobie niepełnosprawnej za profesjonalne udzielenie pierwszej pomocy. Nawet osoba poruszająca się na wózku, z niedowładem rąk, która fizycznie sama nie potrafi zaopatrzyć rany albo użyć defibrylatora, będzie mogła pokierować działaniami innych świadków wydarzenia, fachowo poinformować wzywane służby o rodzaju urazów, stanie poszkodowanych.

W ramach zawodów osoby z niepełnosprawnością musiały zmierzyć się z pięcioma zadaniami; między innymi rozwiązywały test sprawdzający wiedzę aż z 16 modułów zgodnych z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (20 pytań, 10 minut), brali udział w zadaniu nocnym, w terenie. Zasłabł pracownik zakładów miejskich, przestał oddychać. Należało wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w lekkiej hipotermii z koniecznością prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), z użyciem automatycznego defibrylatora AED, który trzeba było znaleźć w okolicy. Oceniano również współpracą ze służbami ratowniczymi.

Drugie zadanie nocne pod nazwą „Dzwoń” sprawdzało z kolei udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku drogowym, w jednym z samochodów była kobieta i zakrztuszone dziecko (przypadek zachłyśnięcia), w drugim kierowca z urazem głowy oraz prawej kończyny dolnej, nieprzytomny, oddychający. Sędziowie oceniali wszystko, nawet kolejność czynności.

Podobnie jak w ubiegłym roku było też zadanie w terenie sprawdzające zdolność udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu po upadku z dużej wysokości, z urazem kręgosłupa, miednicy i kończyn dolnych. Tu również oceniano współpracę ze służbami ratowniczymi.

W ostatnim zadaniu uczestnicy zetknęli się z poszkodowanym, który w wyniku zasłabnięcia w saunie, poprzedzonym atakiem padaczki, doznał urazu głowy oraz kończyny górnej i dolnej.

Wszystkie zadania przygotowane zostały z odwzorowaniem rzeczywistych zdarzeń i codziennych sytuacji, z którymi każdy z nas, nie tylko osoby z niepełnosprawnością, może się zetknąć wszędzie i zawsze, jak widać nie tylko w miejscu pracy

Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji sprawdzano zachowanie bezpieczeństwa ratownika w miejscu zdarzenia (priorytet), planowanie działań ratowniczych, badanie poszkodowanego w celu rozpoznania urazów, posługiwanie się standardowym zestawem opatrunkowym, zaopatrywanie ran, postępowanie w przypadku krwotoków, postępowanie w wypadku wstrząsu, urazów kostno- stawowych, oparzeń i odmrożeń, zmiażdżenia i amputacji, urazów klatki piersiowej i brzucha, postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym, w razie ataku padaczki, nagłego zatrzymania krążenia, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i obsługi automatycznego defibrylatora AED.

Wygranymi są wszyscy, ale byli też najlepsi

W II Ogólnopolskich Paramistrzostwach Pierwszej Pomocy najwięcej punktów zdobyli:

I miejsce zajęli, a tym samym zostali mistrzami Polski w ratownictwie medycznym osób niepełnosprawnych, Klub Kuloodporni Bielsko-Biała w składzie: Piotr Mizera, Marek Bagiński, Krzysztof Wrona oraz Łukasz Szyrba
II miejsce: Firma ANRO z Zawiercia w składzie: Mateusz Pinderak, Robert Adamczyk oraz Adam Picheta
III miejsce: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie w składzie: Sylwia Cieśla, Ewa Błaszczyk, Henryk Falkus oraz Zbigniew Kral.

Ponadto przyznano kilka wyróżnień specjalnych.

Zdobywcy pierwszego miejsca – drużyna ampfutbolu z Bielska uczestniczyła w warsztatach udzielania pierwszej pomocy pierwszy raz, bo pierwszą rocznicę swojego powstania obchodzić będzie pod koniec lutego br., tym bardziej jest czego gratulować. Słowa wsparcia otrzymali od Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN – odręcznie napisane życzenia „Powodzenia chłopaki!” najwidoczniej się spełniły.

Organizatorzy, patroni, zakończenie

II Paramistrzostwa zorganizowali:
Śląski Oddział Okręgowy PCK w Katowicach
Bielskie Pogotowie Ratunkowe w Bielsku-Białej
Grupa Beskidzka GOPR w Szczyrku
Maltańska Służba Medyczna Oddział Kęty

Patronatem objęli:
europoseł Marek Plura, minister zdrowia, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, prezes PFRON, wojewoda śląski, Śląski Urząd Marszałkowski, komendant Wojewódzkiej Policji, starosta bielski, oraz TVP Katowice i Radio Katowice.
Przewodnictwo nad Komitetem Naukowym objął śląski konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada.
Komandorem Paramistrzostw był Krzysztof Wilczek, doświadczony pracownik bielskiego Pogotowia Ratunkowego.
Organizatorów wspierała Polska Rada Ratowników Medycznych.

Zakończenie Paramistrzostw odbyło się 26 stycznia, podczas rozpoczęcia XI Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym.
Podczas podwójnej uroczystości w Park Hotelu Vienna w Bielsku-Białej wręczono zwycięskim drużynom puchary i nagrody rzeczowe, natomiast trzem drużynom wyróżnionym Śląski Zarząd PCK w Katowicach przekazał trzy rowery rehabilitacyjne.
Wszyscy uczestnicy II Ogólnopolskich Paramistrzostw Pierwszej Pomocy otrzymali
certyfikaty.

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska

fot. Zespół ds. ON przy Śląskim PCK, Polska Grupa Ratownictwa Medycznego

Data publikacji: 17.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również