Obóz narciarski dla dzieci z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi

Obóz narciarski dla dzieci z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi

W dniach 6-13 marca br. w Folgarii we Włoszech odbędzie się zimowy obóz dla dzieci z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi – ICD. To kolejna odsłona wspólnej inicjatywy Fundacji Promocji Sportu Sporteum i Kliniki Kardiologii lnstytutu ,,Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka".

Z doświadczeń lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że mali pacjenci z wszczepionym kardiowerterem–defibrylatorem (ICD) często mają problemy z akceptacją urządzenia i samej choroby.

– Urządzenia kardiologiczne są wszczepiane po to, by chorzy mogli samodzielnie funkcjonować. Nie ma na to szans, jeśli są stale izolowani a, niestety, dzieci z ICD nie są kwalifikowane na żadne obozy sportowe. Stąd pomysł organizacji obozu narciarskiego dedykowanego pacjentom z wszczepionymi kardiowerterami-defibrylatorami. – tłumaczy inicjatywę stworzenia specjalnego zimowiska dr Maria Miszczak-Knecht z Centrum Zdrowia Dziecka. – Samodzielność i integracja w grupie są bardzo ważne nie tylko dla poprawy własnej samooceny, ale także jakości życia i akceptacji choroby przez małych pacjentów kardiologicznych. – dodaje Ewa Stępniak, prezes Fundacji Promocji i Sportu Sporteum.

W programie tegorocznej edycji obozu, dedykowanego dzieciom z problemami kardiologicznymi są codzienne kursy narciarskie na każdym poziomie zaawansowania, dostosowane do możliwości pacjentów. Popołudnia uczestnicy zimowiska spędzą na ciekawych zajęciach rozrywkowo-edukacyjnych: skokach w workach, rzutach do celu, zabawie w zawijanie mumii, udziale w talent show, zajęciach plastycznych a także sesji videocoacingu, czyli specjalnego treningu na sucho. Wszystko pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów.

Do tej pory dzięki projektom Fundacji Promocji Sportu, doktorowi Jackowi Rubikowi oraz doktor Marii Miszczak-Knecht zorganizowano cztery obozy narciarskie dla małych podopiecznych IPCZD oraz dwa obozy żeglarskie dla starszych pacjentów Kliniki Nefrologii.
pr
Data publikacji: 18.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również