IV Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych

IV Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych

18 czerwca o godz. 9.00 rozpoczął się Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych w Rosarium Parku Śląskiego w Chorzowie.

Cztery lata temu wymyślono, że dobrze by było, gdyby wyszli z ukrycia ludzie, którzy pracują w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej i placówkach rehabilitacyjno-edukacyjnych. Oni spotykają się na co dzień, ale nie są widoczni na zewnątrz. Stworzono więc im okazję do wystawienia na kiermaszach rzeczy, które są wytworami ich pracy, bo na co dzień nie mają takich możliwości..
Ponad 1300 osób z niepełnosprawnością somatyczną i intelektualną, z wadami wzroku, słuchu oraz osób chorych z terenu całego województwa śląskiego odwiedziło park, aby zaprezentować programy artystyczne, wziąć udział w zabawach i konkurencjach sportowych. W tym roku goście przybyli z całego województwa: Katowic, Siemianowic Śląskich, Bytomia, Zabrza, Gliwic, Tarnowskich Gór, Zbrosławic, Zawiercia, Wodzisławia Śląskiego, Żywca, Pielgrzymowic. Reprezentują warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, domy pomocy społecznej, szkoły specjalne, szpitale, stowarzyszenia, fundacje.
Na otwartej scenie odbywały sie prezentacje muzyczne, teatralne, recytatorskie i taneczne w wykonaniu uczestników pikniku. Na sportowej łące rozegrano konkurencje sportowe, zabawy zręcznościowe. Była także jazda na rowerze, spacer z kijami Nordic Walking pod okiem instruktora, zajęcia sportowe, ćwiczenia z rehabilitantem. Można było przejechać się parkową ciuchcią i koleją linową „Elka”. Na jarmark instytucji i organizacji złożyło się kilkanaście stoisk z dziełami podopiecznych placówek, których przedstawiciele uczestniczyli w wtym przedsięwzięciu. Można tez było skorzystać z porad specjalistów (diabetyka, dietetyka, psychologa, psychiatry) z Zespołu Wojewódzkich Przechodni Specjalistycznych w Katowicach. Dla ludzi z różnymi schorzeniami to doskonała okazja, żeby się spotkać i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz z uroków Rosarium. Dzieci odbierają ten piknik jako świetną zabawę, np. animatorki ze Śląskiego Wesołego Miasteczka puszczały bańki, malowały buzie i prowadziły różne zabawy. Uczestnicy pikniku rywalizowali, dostawali nagrody, przy okazji dowiadywali się, że mimo niepełnosprawności mogą być aktywni. Piknik to impreza otwarta, w plenerze, w dostępnym dla wszystkich miejscu. Słońce piekło, wszędzie pachniało bigosem, na trawie rozłożono koce, najmłodsi biegali z balonami, puszczali bańki mydlane. Było jak na rodzinnym pikniku.
Jan Zieliński, śląski pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych podkreśla, że dla ludzi z różnymi schorzeniami to doskonała okazja, żeby się spotkać i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz z uroków Rosarium. – Stworzono przestrzeń, w której można być ze sobą, spotkać się, nacieszyć się sobą. Przedsięwzięć o tak dużym zasięgu, na taką skalę, raczej nie ma w naszym województwie. Nie chodzi o ściganie się w ilości uczestników, a o danie możliwości pokazania swojej twórczości i potencjału.
Organizatorem Pikniku był Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Fundacja Park Śląski. Organizacja imprezy stała się możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa śląskiego oraz wsparciu WPKiW SA. Opiekę medyczną nad uczestnikami imprezy sprawowali Zespół Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych w Katowicach oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.
Przygotowania do takiej imprezy zaczynają się kilka miesięcy wcześniej. Wyłaniana jest w konkursie firma operacyjna. W tym roku piknik kosztował 40 tys. zł. Po raz drugi z rzędu współorganizatorem była Fundacja Park Śląski, która się sprawdziła i dlatego piknik odbywa się właśnie w parku. Początkowo impreza miała odbywać się co roku gdzie indziej, ale dla wielu uczestników ten piknik to jedyna okazja, żeby odwiedzić park w Chorzowie. Uczestnicy mogli też zwiedzić Śląskie Zoo i zwiedzić wiele innych parkowych obiektów.

Zobacz galerię…
Oprac. R.S., fot. Park Śląski

Data publikacji: 18.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również