W marcu 2012 r. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał rozporządzenie, na mocy którego chorzy na spastyczność mogli rozpocząć ubieganie się o wszczepienie pompy baklofenowej. Przez kilka miesięcy musieli czekać jednak na stosowne przepisy wykonawcze, które leżały w gestii Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki podpisowi nowo powołanej na to stanowisko prezes NFZ, 8 sierpnia weszło w życie zarządzenie dotyczące ogłaszania przetargów na zakup pomp i zasad rozliczeń pomiędzy szpitalami i oddziałami NFZ.
Według zapisów rozporządzenia z 23 marca 2012 r. z tej nowoczesnej metody będą mogli skorzystać pacjenci z ciężkimi objawami spastyczności kończyn, która utrzymuje się co najmniej 12 miesięcy. Jednym z głównych warunków zastosowania terapii jest brak poprawy leczenia bolesnych skurczów mięśni w wyniku zastosowania leczenia farmakologicznego. Ponadto, występowanie bolesnej sztywności i napięcia mięśni, które w znacznym stopniu ogranicza samodzielne poruszanie się pacjentów oraz wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Terapii za pomocą pompy baklofenowej nie mogą być poddani pacjenci poniżej 4 roku życia. Koniecznym warunkiem jest też pozytywny wynik testu baklofenowego.
– Cieszymy się, że NFZ podpisał zarządzenie finalizujące długi proces przyznania refundacji pompy. Chciałbym, aby rodzice naszych dzieci oraz pacjenci spoza Stowarzyszenia byli rzetelnie informowani przez urzędników regionalnych oddziałów NFZ o zasadach przyznawania refundacji. Będziemy trzymać rękę na pulsie i informować media. Niebawem na stronie internetowej www.porazeniemozgowe.com.pl będzie można znaleźć niezbędne informacje na temat spastyczności, refundacji i działania pompy baklofenowej – mówi Marek Zembrzuski, prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z MPD.
A.Sz.