Jubileusz WTZ Tęcza w Gliwicach

Jubileusz WTZ Tęcza w Gliwicach

17 listopada w kinie Amok - Scena Bajka w Gliwicach uroczyście obchodzono 25-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza" oraz 7. urodziny prowadzącej je Fundacji Różyczka.

Do wspólnego świętowania jubilaci zaprosili podopiecznych i ich rodziny, terapeutów, sponsorów, przedstawicieli władz miasta i regionu, nauki i biznesu. Przedstawicielka prezydenta miasta Gliwice odczytała jego list gratulacyjny z najlepszymi życzeniami urodzinowymi dla Fundacji oraz dla WTZ – srebrnego jubilata.

To jedna z najstarszych placówek w kraju. Warsztaty „Tęcza” powstały w 1993 roku. Od 2016 roku prowadzi je Fundacja Różyczka. W nowej siedzibie warsztatu, w Gliwicach-Łabędach, prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne dla 49 uczestników z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Zajęcia odbywają się w specjalistycznych pracowniach terapeutycznych: stolarskiej, hafciarskiej, tkackiej, plastycznej, krawieckiej, gospodarstwa domowego oraz muzyczno-komputerowej. Działa też pracownia aktywizacji zawodowej, w której podopieczni uczą się autoprezentacji, planowania, tworzenia dokumentów, zapoznają się z rynkiem pracy i jego specyfiką. Każdy uczestnik ma swój indywidualny program rehabilitacji dostosowany do jego poziomu i możliwości intelektualnych.

– Czasami trudno znaleźć właściwe słow1a, by odpowiednio podziękować za otrzymane wsparcie. Dziękujemy z całego serca – powiedziały na wstępie kierowniczka WTZ Tęcza, prezeska zarządu Fundacji i Dorota Soilam i jej zastępczyni, Katarzyna Szerszeń. Obie panie wystąpiły w roli konferansjerek i prowadzących program uroczystości.

– Dzięki wsparciu władz miasta, a także hojności naszych darczyńców – podkreśliły – udało się wykonać większość prac remontowych w zajmowanej obecnie siedzibie. W przyjaznych i wygodnych warunkach 49 niepełnosprawnych uczestników przygotowuje się tu do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie.

Gratulacje i życzenia wielu hojnych darczyńców i kolejnych satysfakcjonujących lat pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami także osobiście przekazali przyjaciele i sponsorzy Fundacji..

– Dziękujemy wam, że jesteście, że dopingujecie nas, żebyśmy byli dobrzy, żebyśmy na co dzień czuli potrzebę działania. Nie bylibyśmy tacy, gdyby nie wy – powiedziała obecna na uroczystości przedstawicielka Rady Miasta Gliwice. Również Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w pięknych słowach dziękowała Fundacji „za pochylanie się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za czynienie dobra i cierpliwość”.

Prawdziwym pokazem możliwości i talentów uczestników WTZ był zaprezentowany spektakl „Alibaba i 40 rozbójników” brawurowo wykonany przez grupę teatralną prowadzoną przez Wojciecha Kotylaka, entuzjastycznie przyjęty przez uczestników jubileuszowej uroczystości.

Do wszystkich życzeń dołączamy także nasze dla prowadzących i pracowników WTZ Tęcza i Fundacji Różyczka – wielu powodów do zadowolenia i satysfakcji oraz uznania w dalszej pracy, a przede wszystkim wielu powodów do radości na co dzień dla podopiecznych.

IKa, fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 23.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również