Jubileusze dwóch WTZ Fundacji „Miłosierdzie”

Jubileusze dwóch WTZ Fundacji „Miłosierdzie"

29 września Warsztat Terapii Zajęciowej w Doruchowie obchodził jubileusz 20-lecia swojej działalności. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie" w Kaliszu i do dziś służy wsparciem dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu ostrzeszowskiego.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Ostrzeszowie. Podczas uroczystości, które odbywały się w Kinoteatrze „Piast” w Ostrzeszowie zaprezentowano film pt.: „20 lat minęło…”, którego bohaterami są podopieczni placówki, pokazujący codzienne życie warsztatu.

W ciągu 20 lat działalności WTZ z prowadzonych zajęć w ramach rehabilitacji społecznej i zawodowej skorzystały ogółem 124 osoby niepełnosprawne, głównie mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego, z gmin: Doruchów, Grabów nad Prosną, Mikstat i Ostrzeszów oraz mieszkańcy powiatu kępińskiego i wieruszowskiego. Prowadzona terapia zajęciowa rozbudza potrzebę aktywności zawodowej uczestników, która wiąże się z większą samodzielnością i niezależnością finansową. W wyniku prowadzonych zajęć j i praktyk realizowanych w lokalnych zakładach pracy 19 uczestników podjęło – z większym lub mniejszym sukcesem – pracę: 12 osób podjęło pracę w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej w Książenicach, trzy – w zakładzie pracy chronionej i cztery – na otwartym rynku pracy.

Powodem satysfakcji kadry tej placówki jest usamodzielnianie się uczestników w sferze społecznej. Siedmioro uczestników założyło własne rodziny. Przy niewielkim wsparciu ze strony otoczenia dobrze sobie radzą w wychowaniu swojego potomstwa i mogą się cieszyć największym szczęściem jakim jest rodzina i macierzyństwo. A dzieci będą im podporą i wsparciem w podeszłym wieku.

Jubileusz stał się doskonałą okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich 20 lat wspierali WTZ Doruchów i wykazywali się życzliwością w stosunku do jego podopiecznych. Pierwsze słowa podziękowań skierowane zostały do Stanisława Bronza – prezesa Zarządu Fundacji „Miłosierdzie” za utworzenie i długoletnie prowadzenie warsztatu. Kolejne podziękowania zostały skierowane do samorządu powiatowego i samorządów gminnych, a w szczególności do Lecha Janickiego – starosty ostrzeszowskiego i Józefa Wilkosza – wójta Doruchowa, którzy od samego początku działalności z dużą życzliwością i wrażliwością na losy osób niepełnosprawnych wspierają działania placówki. Podziękowania otrzymali również sponsorzy i darczyńcy, uczestnicy, rodzice i opiekunowie oraz pracownicy warsztatu. Prezenty i upominki wręczone podczas uroczystości pracownikom i uczestnikom placówki ufundowali posłowie na Sejm RP oraz prezes Fundacji „Miłosierdzie”.

Efekty osiągane przez kadrę placówki docenili licznie przybyli goście m.in.: posłowie Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak, przedstawiciele władz samorządowych, prezes Stanisław Bronz oraz dyrektorzy i liczni reprezentanci instytucji i placówek niosących pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wielu innych gości.

Rocznicową uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Doruchowie, które od lat współpracują z tutejszym WTZ, szerząc wśród młodzieży ideę wolontariatu i służąc pomocą niepełnosprawnym uczestnikom.
Tekst i fot: Jadwiga Skorupka

W dwa tygodnie później, bo 13 października Warsztat Terapii Zajęciowej w Odolanowie świętował swoje 20-lecie. Było to święto zarówno dla tych, którzy tworzyli placówkę, jak i dla tych, którzy na co dzień działają na jej rzecz, a także dla wszystkich podopiecznych, ich rodzin i bliskich.

WTZ w Odolanowie powstał z inicjatywy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, kierowanej przez Stanisława Bronza oraz burmistrza Gminy i Miasta Odolanów Mariana Janickiego, który jako jedyny w południowej Wielkopolsce wspomógł finansowo adaptację lokalu na potrzeby WTZ.

Obecnie Fundacja „Miłosierdzie” prowadzi siedem tych placówek na terenie południowej Wielkopolski, skupiając w nich ponad 250 osób. Dla nich uczestnictwo w zajęciach jest niejednokrotnie jedyną szansą na rehabilitację zawodową i społeczną, a w konsekwencji okazuje się sposobem na inne, lepsze życie. Zarząd i Rada Nadzorcza Fundacji pracują społecznie, natomiast etatowo zatrudnieni są pracownicy w warsztatach terapii zajęciowej.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się – podobnie jak w Doruchowie – mszą świętą w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie, po której wszyscy zaproszeni udali się do Odolanowskiego Domu Kultury na część artystyczną. W pierwszej części swoje zdolności wokalno-taneczne zaprezentowali uczestnicy warsztatu, później przyszedł czas na życzenia oraz gratulacje, m.in. od posłów Jana Mosińskiego i Tomasza Ławniczaka, który przekazał uczestnikom drobne upominki.

Prezes Zarządu Fundacji „Miłosierdzie” Stanisław Bronz oraz kierownik WTZ w Odolanowie Krzysztof Maczasek podziękowali wszystkim, którzy od lat wspierają odolanowską placówkę, podkreślili jednocześnie wagę działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebę ich włączania w życie lokalnej społeczności. Fundacja „Miłosierdzie” ufundowała dla uczestników i pracowników warsztatu okolicznościowe prezenty.

W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego w Poznaniu, oddziału PFRON, samorządu powiatowego i gminnego, zaprzyjaźnionych placówek zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, członkowie i przyjaciele Fundacji oraz podopieczni WTZ Odolanów, ich rodzice i opiekunowie.

Zobacz galerię…

Krzysztof Maczasek, fot. Marta Pietraszek

Oprac. SzymSza

Data publikacji: 22.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również