Już 3,5 tys. niepełnosprawnych dzieci otrzymało sprzęt od WOŚP

Już 3,5 tys. niepełnosprawnych dzieci otrzymało sprzęt od WOŚP

Ponad 3,5 tysiąca niepełnosprawnych dzieci otrzymało sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podkreśla Fundacja WOŚP w obchodzonym w środę Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.

Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu tej grupy w społeczne życie. Chodzi także o upowszechnianie informacji o potrzebach osób niepełnosprawnych oraz barierach, w tym także architektonicznych, utrudniającym im funkcjonowanie w społeczeństwie.

– W związku z dzisiejszym świętem chcielibyśmy przypomnieć między innymi o programie pomocy indywidualnej, prowadzonym przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od lat udzielamy pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami, przeważnie poprzez zakup sprzętów rehabilitacyjnych – poinformował PAP rzecznik Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies.

Każdego roku do Fundacji przychodzą setki próśb rodziców np. o pomoc w kupnie wózka dla dziecka. Fundacji udaje się pomóc 300-400 osobom rocznie; zwykle wspólnie z innymi organizacjami.

Od 2005 roku ponad 3,5 tysiąca niepełnosprawnych dzieci otrzymało od WOŚP sprzęt za ponad 14 mln zł. Tylko w 2014 roku wsparto w ten sposób 369 dzieci. Były to m. in. wózki inwalidzkie, inhalatory, fotele rehabilitacyjne, maty do hydromasażu, pulsoksymetry, urządzenia do rehabilitacji rąk i nóg, kamizelki drenażowe, bieżnie, zestawy logopedyczne, aparaty słuchowe, aparaty do elektroterapii i koncentratory tlenu.

Środki finansowe Fundacji pochodzą z ogólnopolskiej zbiórki publicznej rozliczanej przez resort administracji. – Ani złotówka nie może być wydana na inny cel niż określony podczas Finału WOŚP – dlatego nigdy nie przekazujemy pieniędzy, nie finansujemy rehabilitacji, nie płacimy za operacje i nie udzielamy pomocy osobom dorosłym – tylko dzieciom. Nasza forma pomocy to dofinansowanie zakupu dla dzieci urządzeń do rehabilitacji domowej – podkreślił Dobies.

Informacje na temat tego, jak otrzymać od Fundacji sprzęt do domowej rehabilitacji dziecka można znaleźć stronie internetowej WOŚP o pomocy indywidualnej: www.wosp.org.pl/medycyna/nasze_programy/pomoc_indywidualna.

Najbliższy, 23 Finał WOŚP, zaplanowany na 11 stycznia 2015 r., będzie przebiegał pod hasłem: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. (PAP)

gdyj/ pz/

Data publikacji: 03.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również