Kalkulator Wymienników – nowa aplikacja mobilna dla diabetyków

Kalkulator Wymienników – nowa aplikacja mobilna dla diabetyków

Innowacyjne, ułatwiające życie rozwiązanie dla diabetyków, pomocne w uzyskaniu wyrównania metabolicznego

W dniach 24-26 kwietnia, we Wrocławiu, podczas XIV Konferencji Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, poświęconej Cukrzycy Typu 1, miała miejsce premiera nowej aplikacji mobilnej Kalkulator Wymienników na telefony i tablety z systemem Android. Urządzenie daje możliwość obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo–tłuszczowych oraz kilokalorii w posiłkach. Aplikacja dedykowana jest osobom chorującym na cukrzycę oraz wszystkim tym, którzy chcą kontrolować ilość spożywanych kalorii. Korzystanie z niej jest bezpłatne.

Jednym z podstawowych problemów, z którymi zmagają się osoby z cukrzycą to osiągnięcie wyrównania metabolicznego (normoglikemii), czyli prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest to absorbująca, regularna praca, wymagająca od pacjenta wyrzeczeń, punktualności i znajomości produktów, które spożywa. Uzyskanie dobrych wyników terapeutycznych w leczeniu cukrzycy jest możliwe dzięki prawidłowemu wyliczeniu dawki insuliny, która uwzględni cały posiłek – węglowodany, białka i tłuszcze. Dzięki kalkulatorowi Bolusa – funkcji występującej w pompach insulinowych Paradigm, pacjenci mogą precyzyjnie obliczyć potrzebną w danym momencie dawkę insuliny. Aby jednak tak się stało, konieczne jest prawidłowe obliczenie wymienników, które należy wpisać do kalkulatora, co w praktyce codziennej okazuje się jednym z najtrudniejszych aspektów leczenia.

Pomysłodawcą aplikacji jest firma Medtronic we współpracy z Oddziałem Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, przy ul. Działdowskiej 1 w Warszawie. Medtronic to światowy lider w dziedzinie zaawansowanych technologii medycznych, w tym rozwiązań w leczeniu cukrzycy, obejmujących m.in. systemy zintegrowanego jej leczenia, uwzględniające stały monitoring poziomu glukozy, terapię za pomocą pompy insulinowej oraz oprogramowanie do zarządzania terapią. Oferuje także profesjonalny serwis dla pacjentów, dostępny 24/7.

– Aplikacja mobilna Kalkulator Wymienników to wyjątkowe ułatwienie dla pacjentów z cukrzycą – podkreśla doc. Agnieszka Szypowska z Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. – Korzystając z tego udogodnienia pacjenci mają możliwość lepszej samokontroli leczenia. Dzięki liczeniu węglowodanów oraz białek i tłuszczów, pacjent korzystając z funkcji kalkulatora Bolusa otrzymuje dokładnie obliczoną dawkę insuliny na posiłki o różnej kaloryczności i składzie – uzyskujemy w ten sposób zmniejszenie wahań glikemii oraz zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, co jest niezwykle istotne nie tylko w samym procesie leczenia, ale także w prewencji późnych powikłań cukrzycy. Metoda obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych powstała na bazie naszych wieloletnich praktycznych doświadczeń. Bardzo cieszymy się, że udostępniając wzory do obliczeń wymienników, mamy swój udział w realizacji tego pomysłu – dodaje doc. Szypowska.

Jak działa aplikacja mobilna Kalkulator Wymienników?

Obliczanie zawartości wymienników za pomocą aplikacji jest bardzo proste. Urządzenie wykorzystuje jedynie kilka podstawowych komend. Aby obliczyć zawartość wymienników należy znać wagę produktów, które zamierzamy spożyć. Aplikacja oferuje szeroki wachlarz artykułów pochodzących z książeczki „Liczmy kalorie” pod red. H. Kunachowicz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, natomiast możliwe jest również dodawanie swoich ulubionych, niedostępnych w książeczce  pozycji, które automatycznie zostają zapamiętane przez program. Wybierając w aplikacji dany produkt wraz z podaniem jego wagi uzyskujemy informacje o zawartości w nim WW (wymienniki węglowodanowe), WBT (wymienniki białkowo-tłuszczowe) oraz kalorii. Jeśli posiłek zawiera więcej produktów należy analogicznie dodać wszystkie składniki. Wówczas uzyskamy sumę WW, WBT oraz kalorii

w całym posiłku.

Aplikacja mobilna Kalkulator Wymienników to rozwiązanie dostępne „na wyciągnięcie ręki”, które można mieć zawsze przy sobie i praktycznie skorzystać z niego w każdej sytuacji. Jestem przekonany, że ułatwi ono życie pacjentom zmagającym się z cukrzycą, a w dalszej perspektywie będzie wsparciem w uzyskaniu najbardziej optymalnych efektów leczenia i utrzymaniu zdrowia – podkreśla Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Zalety korzystania z aplikacji

– funkcja obliczania WW i WBT w potrawach składających się z wielu składników,

– możliwość stworzenia swojej listy produktów, potraw oraz posiłków,

– możliwość zapisania swoich ulubionych składników bez konieczności wprowadzania ich ponownie do aplikacji,

– podczas zmiany urządzenia – telefonu bądź tabletu, możliwość odzyskania własnej zindywidualizowanej wersji  aplikacji z uprzednio wprowadzonymi zmianami.

Skąd pobrać aplikację Kalkulator Wymienników?

– dostępna w Google Play (po zalogowaniu należy wpisać w wyszukiwarce hasło „Medtronic”): dla urządzeń (telefonów i tabletów) z systemem Android w wersji 2.3, wzwyż

– od czerwca dostępna będzie również w AppStore: dla smartfonów iPhone i tabletów iPad z systemem operacyjnym iOS od 6, wzwyż

– korzystanie z aplikacji Kalkulator Wymienników wraz z jej zawartością jest nieodpłatne

Słownik terminów

Cukrzyca – przewlekła i powszechna choroba metaboliczna. Powstaje w momencie, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (bardzo ważnego dla organizmu hormonu) lub gdy organizm nie potrafi  skutecznie jej wykorzystywać. Przebieg i sposób leczenia wybrany przez lekarza zależy od jej rodzaju. Rozróżniamy trzy główne rodzaje: Cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 i cukrzyca ciężarnych.

Cukrzyca typu 1 – charakteryzuje się niedoborem produkcji insuliny i wymaga codziennego jej podawania i uzupełniania. Objawy to: nadmierne wydalanie moczu, wzmożone pragnienie, utrata masy ciała, zaburzenia widzenia i zmęczenie. Choroba dotyka głównie dzieci i osoby młode. Stanowi ok. 10% wszystkich typów cukrzycy.

WW i WBT – wymienniki węglowodanowe i wymienniki białkowo-tłuszczowe.

1 WW to każde 10 gramów węglowodanów. Wymienniki białkowo-tłuszczowe z kolei wyliczane są z każdego produktu białkowo-tłuszczowego,  1 WBT to każde 100 kcal z białka i tłuszczu. Kiedy posiłek jest mieszany, w którym można oddzielnie wyliczyć WW i WBT, z produktu węglowodanowego wylicza się WW, a z produktów białkowo-tłuszczowych – WBT. Dawka insuliny na 1 WW i 1 WBT jest ustalana indywidualnie przez lekarza dla danego pacjenta. Wyznaczana jest na podstawie zapotrzebowania dobowego na insulinę i na podstawie profilu glikemii[1].

Przykładowe wymienniki:

bułki grahamki: zawartość w 100 g = 4,9 WW; 0,5 WBT

masło śmietankowe: zawartość w 100g = 0,1 WW; 6,7 WBT

pomidor: zawartość w 100g = 0,2 WW; 0,1 WBT

wędlina (polędwica sopocka): zawartość w 100g = 0,1 WW; 1,6 WBT

babeczki z kremem śmietanowym: zawartość w 100g = 5,5 WW; 2,2 WBT

Kalkulator Bolusa – funkcja w pompie insulinowej służąca do obliczenia ilości insuliny posiłkowej i na korektę hiperglikemii. Pomaga pacjentom korzystającym z pomp insulinowych w obliczeniach matematycznych w celu zredukowania błędów przy dawkowaniu insuliny. Sugeruje wielkość bolusa (odpowiednia porcja insuliny) odczytując poziom glukozy i wykorzystując ustawienia personalne pacjenta[2].

Wyrównanie metaboliczne – stężenie glukozy we krwi znajdujące się w granicach normy. Prawidłowe stężenie glukozy na czczo (od 8 do 14 godzin od ostatniego posiłku) wynosi 60-99mg/dl.[3]

Hiperglikemia – zbyt wysoki poziom cukru we krwi (powyżej 126 mg/dl). Kiedy stężenie cukru jest zbyt wysokie może dojść do poważnych zmian w organizmie. Może być spowodowana przez pomijanie, zapominanie przyjmowania insuliny lub doustnych leków hipoglikemizujących, zbyt duże ilości węglowodanów w diecie czy też zbyt obfite posiłki.

Hipoglikemia – zbyt niski poziom cukru we krwi/ najczęstsze powikłanie cukrzycy typu 1.
Wg zaleceń PTD rozpoznaje się ją przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70mg/dl (3,0mmol/l)[4].

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków istnieje od 1981 roku i jest największą organizacją pacjentów w Polsce zrzeszającą ponad 100 tys. członków zarejestrowanych w ponad 500 kołach terenowych. Od 1991 roku Stowarzyszenie jest członkiem International Diabetes Federationz siedzibą w Brukseli. Działalność Stowarzyszenia obejmuje między innymi szeroko pojętą opiekę i pomoc osobom chorym na cukrzycę, edukację pacjentów, wsparcie w rozwiązywaniu trudnych problemów zdrowotnych oraz integrację środowiska chorych na cukrzycę.

Szczegóły na stronie: www.medtronic.pl, www.pompy-medtronic.pl i www.diabetyk.org.pl

Info: Primum PR, oprac. SzymSza

Data publikacji: 28.04.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również