Kardiolodzy na start!

Pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego powstała ekipa lekarzy i pracowników z kręgu medycyny amatorsko uprawiających biegi - „Drużyna Dla Serca". Team wziął udział w Maratonie Warszawskim, który odbył się 30 września tego roku.

Był to bieg inauguracyjny, w przyszłości zawodnicy planują udział w kolejnych imprezach biegowych. „Drużyna Dla Serca” chce zwrócić uwagę na problem chorób serca, które są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Kardiolodzy na własnym przykładzie chcą udowodnić, że sport i aktywny tryb życia to najlepsza profilaktyka chorób serca.  „Drużyna Dla Serca” to lekarze i osoby z kręgu medycyny, które w wolnych chwilach, mimo natłoku obowiązków, biegają dla zdrowia. Tym pozytywnym przesłaniem kardiolodzy chcą „zarazić” również innych – zarówno osoby zdrowe jak i chorujące na serce, aby zobaczyły, że dobrana do wieku i indywidualnych możliwości, aktywność fizyczna jest najlepszym lekarstwem dla serca.

– Do tej pory biegałem dla przyjemności, wziąłem również udział, na zaproszenie firmy Medtronic, w największym biegu charytatywnym w Europie – Ropa Run, gdzie zbierane są pieniądze dla chorych na raka. To doświadczenie pokazało mi, że bieganie może propagować pozytywną ideę i między innymi z tego względu zdecydowaliśmy się założyć „Drużynę Dla Serca”. Mamy nadzieję, że będziemy brać udział w różnych imprezach biegowych i promować tematykę dotyczącą profilaktyki i leczenia chorób serca – mówi dr Jacek Bednarek, kardiolog, jeden z zawodników drużyny.

„Drużyna Dla Serca” liczy 15 zawodników. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne postanowiło objąć przedsięwzięcie swoim patronatem. – Zgodziliśmy się wesprzeć tę inicjatywę, ponieważ jest ona zgodna z celami statutowymi naszego Towarzystwa i w aktywny sposób upowszechnia wiedzę na temat profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia – mówi prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – dodatkowo udział drużyny w maratonie we wrześniu wpisuje się w ideę Światowego Dnia Serca, który obchodzony jest w ostatni weekend września. Mamy nadzieję, że ten pozytywny przykład zachęci naszych pacjentów do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. To, że ktoś ma problemy z układem krążenia, wcale nie oznacza, że nie powinien uprawiać żadnej aktywności sportowej. Dlatego kardiolodzy zalecają codzienną aktywność fizyczną również dla osób leczących się z powodu chorób układu krążenia, jednak wtedy wysiłek musi być indywidualnie dobrany do kondycji pacjenta.

Maraton Warszawski to impreza biegowa organizowana po raz 34. 6913. zawodników z kilkudziesięciu krajów przebiegło odcinek 42,195 km przez teren Warszawy a kończąc bieg na Stadionie Narodowym.

Kardiolodzy zapowiadają, że mimo pracy, będą regularnie kilka razy w tygodniu trenować, aby dobrze przygotować się do kolejnych wyzwań sportowych oraz propagować aktywny i zdrowy styl życia. Wiedzą, że nie będzie łatwo, ale włożą w to całe swoje serce.

Oprac. piotrr

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również