Katowiczanka bohaterką kampanii Fundacji DKMS

Magdalena Nowak - dawczyni z Katowic

Magdalena Nowak z Katowic została ambasadorką kampanii „Szpik daleko od kręgosłupa”, obalającej mity na temat dawstwa. Ponad połowa Polaków mylnie sądzi, że szpik do przeszczepienia pobiera się z kręgosłupa (badanie IMAS International dla Fundacji DKMS).

Spot promujący kampanię „Szpik daleko od kręgosłupa”:

– Poleżałam sobie oddając szpik z krwi i to wystarczyło, żeby uratować komuś życie – opowiada Magdalena Nowak, dawczyni szpiku. W naszym społeczeństwie nadal funkcjonuje mylne przekonanie, że szpik pobiera się z kręgosłupa, które negatywnie wpływa na poziom dawstwa. W sondzie ulicznej, nagranej podczas zdjęć do spotu promującego kampanię, 100 proc. osób zapytanych o miejsce na ciele, z którego pobiera się szpik odpowiedziało „nie wiem”, bądź „z kręgosłupa”.

W Polsce jest ponad milion siedemset tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. 9500 osób już oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste, podarowując szansę na uratowanie czyjegoś życia.

Ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego.

Znalezienie bliźniaka genetycznego jest niezmiernie trudne i mimo tak dużej liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku, nadal co piąty pacjent nie znajduje zgodnego dawcy.

Dlaczego zatem więcej z nas nie rejestruje się w bazie potencjalnych dawców? Często przez obawy, które wynikają z nieprawdziwych informacji na temat sposobów pobierania szpiku i komórek macierzystych.

Aż 54 proc. Polaków sądzi, że metodą pobrania szpiku jest… punkcja kręgosłupa. Takie są wyniki badania IMAS International dla Fundacji DKMS „Znajomość fundacji działających w obszarze zdrowia, wizerunek Fundacji DKMS w Polsce i rejestracja potencjalnych dawców szpiku”.

– W zdecydowanej większości przypadków krwiotwórcze komórki macierzyste pobrane są z krwi obwodowej, podobnie jak płytki lub osocza od honorowych dawców krwi. W pozostałych przypadkach szpik kostny pobierany jest z talerzy kości biodrowej. Nigdy nie pobieramy szpiku z kręgosłupa – wyjaśniaGrzegorz Hensler, lekarz konsultant, Fundacja DKMS.

Proporcje metod pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych rozkładają się następująco:

  • z krwi obwodowej krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się w około 85 procentach przypadków,
  • – z talerza kości biodrowej w 15 procentach przypadków.

Więcej informacji na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca?utm_source=refferal&utm_medium=content&utm_campaign=mkt-content-obalamy-mity-092021

Info i fot. DKMS

Data publikacji: 21.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również