Klinika „Budzik” dla dorosłych obok Szpitala Bródnowskiego

Klinika "Budzik" dla dorosłych obok Szpitala Bródnowskiego

Klinika "Budzik" dla dorosłych powstanie w Warszawie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, na działce, która jest własnością samorządu. Rusza zbiórka pieniędzy - poinformowali w 14 grudnia przedstawiciele fundacji "Akogo?" i urzędu marszałkowskiego.

Projekty planowanego ośrodka mają zostać zaprezentowane 16 grudnia, podczas briefingu prasowego. „Rusza zbiórka pieniędzy. Każdy z nas może pomóc” – akcentują inicjatorzy przedsięwzięcia.

Z inicjatywy fundacji „Akogo?” od 2013 r. przy Centrum Zdrowia Dziecka działa Klinika „Budzik”, pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. „Budzik” przyjmuje dzieci do 18 lat, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

„Budzik” dla dorosłych działa już w Olsztynie. Do olsztyńskiego „Budzika” przyjmowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Data publikacji: 15.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również