Klinika Budzik powstała z potrzeby wsparcia osób dorosłych w śpiączce

Cieszę się, że wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję, które wiążą się z otwarciem Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie. Placówka powstała z potrzeby kompleksowego wsparcia osób w śpiączce – powiedziała 27 lutego pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Budowę Kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie pierwsza dama objęła honorowym patronatem.

Podczas uroczystego otwarcia kliniki Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że klinika powstała z potrzeby kompleksowego wsparcia osób dorosłych w śpiączce i dzięki ogromnej determinacji prezes Fundacji „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

„Bardzo się cieszę, jako honorowa patronka, że dzisiaj wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję, które wiążą się z otwarciem Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie – powiedziała pierwsza dama.

Zaznaczyła, że fundacja wraz z współpracującymi z nią środowiskami stworzyła „kompleksowy model pomocy pacjentom w śpiączce”. – Bardzo cieszę się, że do pionierskiej kliniki Budzik dla dzieci, działającej w Międzylesiu, dołącza dzisiaj Budzik dla dorosłych – dodała małżonka prezydenta.

Podkreśliła, że cały czas w dziedzinie robione są postępy. – Jest duża szansa na to, że będzie coraz więcej osób wybudzonych. Śpiączkę można przezwyciężyć, ważne tylko, żebyśmy byli konsekwentni w wysiłkach i działaniach. Myślę, że Budzik przede wszystkim łączy nas w taką wspólnotę empatii i solidarności z pacjentami w śpiączce – zakończyła.

Głos zabrał również wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który przypomniał, że już cztery lata temu Fundusz Sprawiedliwości zadecydował o dofinansowaniu fundacji. – Jednym z trzech zadań Funduszu to pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Wiemy, że ponad połowa dorosłych osób, które trafiają do kliniki to są właśnie zazwyczaj ofiary wypadków czy pobić – wskazał.

Ocenił, że walka, jaką toczy Ewa Błaszczyk i jej fundacja „Akogo” jest zwycięska, bo już ponad 100 osób zostało wybudzonych.

Podczas konferencji przekazano również, że szefem zespołu medycznego Kliniki Budzik dla dorosłych został prof. Wojciech Maksymowicz.

– Jesteśmy gotowi. Zespół ponad 50 osób został pozyskany. To są dobrzy profesjonaliści, wiele pielęgniarek, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologów, farmakolog, farmaceuta. To grono poszerzone będzie jeszcze o opiekunów chorych – zaznaczył prof. Maksymowicz dodając, że zespół będzie pracował wraz z rodzinami pacjentów kliniki, by „jak najwięcej osób przeciągnąć na stronę kontaktu z otoczeniem”.

Sama prezeska Fundacji Ewa Błaszczyk podczas konferencji przypomniała, że niejako spiritus movens całego przedsięwzięcia był wypadek jej córki Oli, która przed laty, w wieku 6 lat, łykając tabletkę, zapadła w śpiączkę. – Nie było takich struktur w Polsce, trzeba było je stworzyć. Dzisiaj już są, są w koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy są z nami bez względu na to czy świeci słońce, czy jest burza z piorunami, tym wszystkim, którzy byli z nami przez te 20 lat – powiedziała.

Fundacja „Akogo?”, która odpowiedzialna jest za organizację budowy Kliniki Budzik, od 19 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Nowo wybudowana klinika to trzypiętowy budynek o powierzchni 3800 m kw. W placówce tej dorośli pacjenci w stanie śpiączki po urazach neurologicznych otrzymają pomoc – będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane mają być pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne.

Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację „Akogo?” Klinika Budzik dla dzieci.

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy. (PAP)

Aleksandra Kiełczykowska, Karolina Kropiwiec, fot. Przemysław Keler / KPRP

Data publikacji: 27.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również