Klub Głuchego Seniora. Nowe miejsce na mapie Krakowa

Klub Głuchego Seniora. Nowe miejsce na mapie Krakowa

31 stycznia w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie Klubu Głuchego Seniora. Działa on w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej i oferuje różne atrakcje. Już zorganizowano m.in. kulig, a w planach są spotkania ze specjalistami.

Od lat przy ul. św. Jana 18 znajduje się siedziba OM PZG w Krakowie. W tym lokalu spotykają się też klubowicze. Mają do dyspozycji m.in. bibliotekę, kawiarenkę oraz pracownię malarską.

− Pomysł wyszedł od Pana Adama Stromidło [prezes OM PZG w Krakowie – przyp. red.], przy wielkiej przychylności Pana prezydenta Jacka Majchrowskiego i prezydenta Andrzeja Kuliga [zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji – przyp. red.] oraz współpracy MOPS i PZG – powiedział Witold Kramarz, dyrektor MOPS w Krakowie. Podkreślił, że jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Rozmowy zostały zainicjowane w marcu ub. r. Władze OM PZG w Krakowie dostrzegły konieczność poszerzenia oferty w swojej siedzibie. Wprawdzie działały koła zainteresowań, ale tylko w wybrane dni i były nieco hermetyczne. Jednocześnie sporo seniorów pozostawało w swoich domach, lecz chciało to zmienić. Uznano, że codziennie otwarty klub będzie odpowiedzią na potrzeby środowiska.

Prezent i występy

W stolicy Małopolski działa 12 ośrodków wsparcia dla osób starszych w 22 lokalizacjach. Dysponują one łącznie 830 miejscami. − Blisko 4 tys. osób korzysta z centrów aktywności seniora. Zatem polityka senioralna rozwija się w naszym mieście bardzo żywo, ale to jest przejaw konieczności. Osób starszych powyżej 60. roku życia jest w Krakowie 200 tys., czyli 26 proc. − powiedziała Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. W imieniu Jacka Majchrowskiego przekazała klubowi 8 par kijków do nordic-walking.

W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. prezes PZG Krzysztof Kotyniewicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal, dyrektor MDDPS Antoni Wiatr oraz dyrektor OM PZG w Krakowie Marta Majda. Dla wszystkich przygotowana została część artystyczna. Publiczność miała okazję podziwiać talenty mima Ryszarda Szarzyńskiego, który jest klubowiczem, a także par tanecznych.

Oferta dla seniorów

− Faktycznie klub funkcjonuje od 2 stycznia, a dzisiaj mamy oficjalne otwarcie. W pierwszym dniu odwiedziło nas ponad 30 osób i zainteresowanie pozostaje spore. Widzimy, że był sens utworzenia tego miejsca − powiedział Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie.

W ciągu niespełna miesiąca KGS przygotował sporo atrakcji. Zorganizowano kulig, wyjścia do różnych placówek kulturalnych oraz wycieczki. Przewidziane są m.in. spotkania kół zainteresowań i z różnymi osobami. Nie zabraknie zaproszeń dla specjalistów, którzy poruszą tematy związane z profilaktyką zdrowia.

Klub działa od poniedziałku do piątku (godz. 10-16) oraz w niedziele (godz. 12-14). Żeby spotkać się w gronie seniorów, nie trzeba wcześniej dokonywać żadnych zapisów.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 05.02.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również