Kolejny przełom w transplantologii?

Kolejny przełom w transplantologii?

Uszkodzenia i choroby rogówki bardzo często prowadzą do ślepoty. Na całym świecie około 10 mln ludzi czeka na przeszczep tego narządu. Wciąż brakuje jego dawców. Jest jednak nadzieja, że w niedalekiej przyszłości będzie można ten brak pokonać dzięki nowym technologiom.

Specjaliści z Newcastle University w drukarce 3D wyprodukowali rogówki zbudowane z pobranych od dawcy komórek macierzystych. Dodali kolagen i tzw. kwas alginowy tworząc biotusz, który wykorzystali do wytworzenia zastępczego organu. Powstał unikalny żel, w którym komórki zaczęły się mnożyć.

Prof. Che Connon – kierujący pracami zespołu badaczy – powiedział, że to unikatowe połączenie kwasu alginowego i kolagenu nie tylko pozwala podtrzymać komórki przy życiu, ale „jednocześnie stanowi materiał wystarczająco twardy dla utrzymania właściwego kształtu i wystarczająco miękki, aby można było go przecisnąć przez dyszę drukarki.

Dzięki temu będzie można wydrukować rogówkę dopasowaną do wymagań konkretnego pacjenta. Dane, określające indywidualne parametry oka pacjenta, kształt i rozmiar rogówki będą przekazywane do drukarki na podstawie skanu oka.

Pierwszy duży krok został zrobiony. Teraz muszą być dalsze testy. Miejmy nadzieję, że to przełomowe podejście do przeszczepów będzie można zastosować w niezbyt odległej przyszłości.

Oprac. IKa, fot. freeimages.com
Data publikacji: 04.08.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również