Leki biopodobne są bezpieczne i skuteczne
W Europie – także w Polsce – są już dostępne niektóre leki biopodobne tzn. takie, które działają podobnie do istniejących już leków biologicznych – tzw. referencyjnych. Od 2006 roku w państwach Unii Europejskiej są dostępne np. hormon wzrostu, leki zawierające insulinę oraz przeciwciała monoklonalne.
– Większość ekspertów uważa, że dane są wystarczające, żeby je stosować – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii prof. Grażyna Rydzewska. – Zamiana leku powinna się odbywać za zgodą lekarza i pacjenta, a nie odgórnie – podkreśliła.
Na konferencji prasowej 4 lipca w Warszawie, po publikacji raportu „Leki biologiczne i biopodobne w praktyce klinicznej” rozmówcy wskazywali, że wkrótce wygasną prawa patentowe np. na lek biologiczny stosowany w leczeniu raka piersi.
– W najbliższych dwu latach wygaśnie także ochrona na wiele nowej generacji leków biologicznych, które zrewolucjonizowały terapie różnych schorzeń, szczególnie w onkologii – podkreślił prof. Tadeusz Pieńkowski z Radomskiego Centrum Onkologii, współautor ww. Raportu.
To będzie szansa na wprowadzenie tańszych od referencyjnych leków biopodobnych.
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz powiedział, że resort zdrowia wspólnie z Ministerstwem Rozwoju będą dążyć do rozwijania w Polsce produkcji takich leków. Podkreślił, że liczy się to, że są tańsze – przy podobnej skuteczności – oraz, że można będzie leczyć nimi większą grupę chorych.
– Zależy nam na skutecznym leczeniu, a nie na opłacaniu jedynie procedur medycznych. Najważniejsze, by były one bezpieczne i skuteczne w użyciu – podsumował.
Większość ekspertów przekonywała, że powinno się zalecać stosowanie bezpiecznych leków biopodobnych i biologicznych. Dzięki nim można będzie poprawić dostępność do nowoczesnych terapii.
sza
Data publikacji: 05.07.2017 r.