Lem to przewidział?
Niezapomniane, fascynujące książki Stanisława Lema czytało się kiedyś z wypiekami i dużymi emocjami. Wybiegały daleko w przeszłość, były, jak się okazało, bardzo wizjonerskie.
Fascynowały filmy, które powstały na ich podstawie, z pamiętną np. rolą Bogumiła Kobieli w roli kierowcy rajdowego, który po każdej kraksie podczas wyścigów zyskuje nowy fragment ciała, zstępujący ten zniszczony podczas kolizji.. Dziś powiedzielibyśmy raczej – przeszczepiony.
Przeszczep – to brzmi znajomo. Już oswoiliśmy nie tylko pojęcie, ale określone działanie i efekt. Implanty, hodowla kości – to już nowe określenia, dotyczące nowatorskich metod uzupełniania ubytków kości.
Nowa metoda hodowli kości z komórek macierzystych to prawdziwy przełom w medycynie. SATE, czyli Segmental Additive Tissue Engineering (segmentowa addytywna hodowla tkankowa) to absolutnie nowatorska metoda polegająca na łączeniu niewielkich fragmentów kości wyhodowanych z komórek macierzystych, by uzyskać implanty dopasowane do konkretnego pacjenta.
Dotychczas ubytki kości, spowodowane np. chorobą nowotworową, osteoporozą, martwicą kości, różnymi urazami itp. leczone były za pomocą syntetycznych zamienników, fragmentów tkanki z banku kości lub z innego miejsca w ciele pacjenta. Niestety takie implanty nie odtwarzają tkanki łącznej czy naczyń krwionośnych, mogą powodować reakcję układu odpornościowego i trudno je stosować u dzieci, które z nich wyrastają.
Takich ograniczeń nowa metoda nie ma. Pomaga zarówno dorosłym jak i dzieciom. Poza tym SATE pozwala wyhodować implant do uzupełnienia nawet bardzo dużych ubytków kości, co nie było możliwe wcześniej. W tej metodzie można wytworzyć wiele mniejszych fragmentów kości i połączyć je tak, aby uzyskać implant dowolnej potrzebnej wielkości, dopasowany do ubytku wszczep.
– Mamy nadzieję, że pewnego dnia SATE pozwoli na poprawę jakości życia milionów ludzi cierpiących z powodu ubytków kości. Naszym celem jest pomaganie pacjentom w powrocie do normalnego życia, a korzystając z możliwości medycyny regeneracyjnej SATE nas do tego celu przybliża – powiedziała Susan L. Solomon, kierująca zespołem twórców tej metody, naukowców z New York Stem Cell Foundation (NYSCF).
Oprac. IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 19.07.2018 r.