Likwidacja , czy reorganizacja ośrodka sportowego w Krakowie?
- 28.04.2020
Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy (KSOS), który funkcjonuje od 1965 r. w obecnej formie miałby funkcjonować do końca roku.
Władze miasta planują zlikwidowanie placówki. W wyniku procesu przekształcenia organizacyjnego dotychczasowych trzech placówek oświatowo-wychowawczych o charakterze sportowo-rekreacyjnym powstanie jedna miejska jednostka organizacyjna pn. Krakowski Ośrodek Sportu.
Misją KSOS od zawsze była pomoc w przeciwdziałaniu pogarszającemu się zdrowiu dzieci. Ośrodek finansowany jest przez miasto Kraków, rodzice płacą niewielką, dobrowolną roczną składkę na Radę Rodziców, w wysokości 150 zł. Rocznie z rehabilitacji korzysta ok. 12,5 tys. uczestników zajęć. Pomoc znajdują dzieci z różnymi schorzeniami, np. wadami postawy, niepełnosprawnością, zespołem Downa. Dzieci są objęte kompleksowym wsparciem i opieką wykwalifikowanej kadry. Jak mówi Ilona Barańska, kierownik Działu Gimnastyki Korekcyjnej w KSOS – jesteśmy jedyną placówką o takim charakterze w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.
Dlaczego więc miasto podejmuje taką decyzję bez konsultacji społecznych, w momencie przymusowej izolacji społecznej?
Grażyna Rokita z Wydziału Komunikacji Społecznej UMK tłumaczy, że podstawowym powodem reorganizacji jest usprawnienie zarządzania placówkami oraz oszczędności finansowe. Jednocześnie zaznacza, że wszystkie zadania likwidowanych placówek, w tym w szczególności zajęcia gimnastyki korekcyjnej oraz nauki pływania KSOS, przejmie nowa placówka – Krakowski Ośrodek Sportu, który również będzie finansowany z budżetu miasta.
Zajęcia będą jak do tej pory bezpłatne i będą odbywały się w tych samych co dotychczas miejscach.
Rodzice i kadra protestują przeciwko planom miasta, wsparło ich ponad 2,5 tys. osób podpisując petycję.
tuk/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 28.04.2020 r.