Łóżka dla rodziców małych pacjentów Szpitala im. Żeromskiego

Do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie trafiło sześć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansowali krakowscy licencjobiorcy McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1586 łóżek do 109 szpitali w całej Polsce.

Spanie na wygniecionych materacach, łóżkach polowych i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodziców – zamiast zregenerować swoje siły podczas snu – jest niejednokrotnie po nocy zmęczonych fizycznie i psychiczne. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1586 łóżek 109 szpitalom w całym kraju.

To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

– Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 315 łóżek dla rodziców ponad 50 szpitalom. W ramach akcji sześć łóżek dla Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie sfinansowali Dorota Erazmus-Rogóż, Melita Filo, Tomasz Wąsik i Andrew Brochocki, franczyzobiorcy McDonald’s Polska, wspierający Fundację Ronalda McDonalda. To kolejna taka darowizna przekazana tej lecznicy. W sumie Szpital im. Żeromskiego otrzymał już 22 takie łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda.

– Wspieram tę inicjatywę, bo wiem, że nic nie zastąpi obecności rodzica przy chorym dziecku. To nie tylko pomoc dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Dobry sen to podstawa regeneracji, która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania i opieki nad chorym dzieckiem. Dlatego z radością przekazujemy wsparcie finansowe Fundacji Ronalda McDonalda na zakup kolejnych łóżek, a co za tym idzie, wsparcia kolejnych rodziców w polskich szpitalach – podkreśla Melita Filo, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska.

– Komfort pacjentów jest niezwykle ważny podczas jego hospitalizacji. Udało się nam wyremontować oddział, staramy się stworzyć atmosferę na odcinku dziecięcym, aby było kolorowo, trochę bajkowo mimo że to szpital. Dzięki pomocy Fundacji Ronalda McDonalda czują się komfortowo też i rodzice naszych małych pacjentów. Lepiej i szybciej zdrowieć, gdy łóżko, pościel, meble, fotel – całe otoczenie szpitalne jest wygodne, estetyczne – zaznacza dr n. med. Paweł Brzewski, ordynator Oddziału Dermatologicznego Szpital im. Żeromskiego.

Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda .McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

Info i fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Data publikacji: 07.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również