Makarony z zupek chińskich mogą powodować choroby

Makarony z zupek chińskich mogą powodować choroby

Częste spożywanie makaronów instant - dodawanych m.in. do tzw. zupek chińskich - może zwiększać ryzyko rozwoju zespołu kardiometabolicznego, zwłaszcza u kobiet - wynika z badań przeprowadzonych na ponad 10 tysiącach Azjatów.

Praca na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma „Journal of Nutrition”. Autorami odkrycia są naukowcy z Uniwersytetu Baylor i Uniwersytetu Harvarda w USA. Swoje badanie przeprowadzili na populacji południowokoreańskiej, ponieważ spożycie makaronów instant na osobę jest tam najwyższe na świecie. Wzięto też pod uwagę fakt, iż w ostatnich latach stan zdrowia mieszkańców Korei Płd. stale się pogarsza, głównie poprzez gwałtowny przyrost zachorowań na choroby serca, nadwagę i cukrzycę.

– Chociaż od jakiegoś czasu obserwujemy silny wzrost liczby przypadków zespołu metabolicznego w populacji azjatyckiej, która – jak wiadomo – spożywa najwięcej na świecie makaronów błyskawicznych, nikt dotąd nie sprawdził, czy istnieje związek między tymi faktami. Postanowiłem więc sam się tym zająć – mówi dr Hyun Joon Shin, kardiolog i główny autor badania.

Naukowiec, wraz ze swoim zespołem, przeanalizował dane pochodzące z dużego, przekrojowego badania Korean National Health and Nutrition Examination Survey IV. Dane te zebrano w latach 2007-2009 od blisko 11 tysięcy osób w wieku 19-64 lat. Dietę i nawyki żywieniowe uczestników klasyfikowano na podstawie kwestionariusza składającego się z 63 punktów.

Okazało się, że jedzenie makaronu instant dwa lub więcej razy w tygodniu wiązało się ze wzrostem ryzyka wystąpienia zespołu kardiometabolicznego, który z kolei znacząco zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy i udarów mózgu. Warto podkreślić, że było to niezależne od innych nawyków żywieniowych danej osoby.

Zauważono też, że efekt ten częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jak twierdzi dr Shin, najprawdopodobniej wynika to z różnic biologicznych między płciami, takich jak zupełnie odmienna gospodarka hormonalna, a także inny metabolizm.

Znaczenie może mieć także to, że dania z makaronami instant są z reguły pakowane w jednorazowe opakowania, których składnikiem jest bisfenol A (BPA). Tymczasem wcześniejsze badania wykazały, że BPA zakłóca sposób przekazywania przez hormony informacji między poszczególnymi organami, przy czym w szczególności dotyczy to estrogenów, a więc hormonów żeńskich.

– Badanie to jest niezwykle istotne, gdyż pokazuje, jak duży wpływ na nasze ciało ma to, czym je karmimy – mówi dr Shin. – Wielu ludzi spożywa makarony instant, nie wiedząc, jak szkodliwe mogą one być. Mam nadzieję, że nasze odkrycie zapoczątkuje całą serię badań nad tym zagadnieniem, co pomoże rozpowszechnić wiedzę na ten temat.

kap/ mki/

Data publikacji: 22.08.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również