Małopolski Tele-Anioł wspiera potrzebujących pomocy

9 sierpnia w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych, wspierających realizację innowacyjnego projektu Małopolski Tele-Anioł. W ocenie ekspertów i władz województwa jest to największy taki projekt w Polsce. Uczestniczą w nim 94 małopolskie gminy, w których objętych opieką zostało blisko 10 tys. mieszkańców.

Pod zdalną opieką znajdą się osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku. Osoby uczestniczące w programie otrzymają specjalne opaski przypominające z wyglądu zegarek elektroniczny. W nagłych sytuacjach umożliwiają one wezwanie pomocy.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
– Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących wsparcia, władze województwa zaprosiły do współpracy lokalnych partnerów, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i w rekrutacji nowych uczestników powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
– Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa. Jest lekka i łatwa w obsłudze i przede wszystkim ratuje życie – dodała Malec-Lech.

Urządzenie przypomina z wyglądu zegarek elektroniczny, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem SOS. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni.
Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, jest wyposażona w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski i w czujnik tętna, także w kartę SIM oraz w indywidualny numer. Dzięki temu z Centrum Teleopieki można będzie zadzwonić do jej właściciela natychmiast po otrzymaniu sygnału, że stało się coś niepokojącego.

Oprac. IKa, fot. RPO Małopolska
Data publikacji: 10.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również