Marihuana lecznicza zatwierdzona w UE w epilepsji u dzieci

Po raz pierwszy w Unii Europejskiej zatwierdzono tzw. marihuanę leczniczą w terapii rzadkich postaci epilepsji dziecięcej – informuje BBC News. Rodzice chorych dzieci twierdzą jednak, że zatwierdzony preparat jest niewystarczający, bo nie zawiera kanabinoidów psychoaktywnych.

Lekarze w UE mogą legalnie przepisywać środek o nazwie Epidyolex, stosowany doustnie i pochodzący z konopi. Dopuszczono go do użycia w dwóch rzadkich postaci padaczki: w tzw. zespole Lennox-Gastaut oraz zespole Dravet. Powinien on być podawany wraz z lekiem o nazwie klobazam, wspomagającym leczenie epilepsji.

Preparatu tego nie zaleca jednak National Institute for Health and Care Excellence ze względu na brak dowodów, że pomaga on w dłuższym okresie. Z kolei część rodziców chorych dzieci uważa, że jest on nieskuteczny z powodu braku w nim kanabinodów psychoaktywnych (THC).

Prof. Ley Sander z University College London uważa, że zatwierdzony preparat jest nową szansą dla pacjentów z epilepsją i ich rodzin, dlatego decyzja UE jest krokiem w dobrym kierunku. – Jednak medyczna marihuana – dodał – jest wciąż medycznym polem minowym, jest zatem jeszcze przed nią wiele przeszkód.

W Polsce marihuana lecznicza zawierająca THC została dopuszczona do użycia w listopadzie 2018 r. W naszym kraju, podobnie jak w innych państwach, np. w Holandii, Niemczech i Kanadzie, nie ma konkretnych wskazań do stosowania marihuany medycznej. Decyduje o tym lekarz wraz z pacjentem, co jednak dla wielu medyków może być utrudnieniem. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński, fot. freeimages.com

Data publikacji: 26.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również