Wykonywanie na co dzień mało interesujących zajęć bywa źródłem pogłębiającej się frustracji i niezadowolenia z życia. Przebywanie w nudnej pracy, w której nie mamy szansy na samorozwój, jest jednak groźniejsze niż mogłoby się wydawać. Uczeni dowiedli bowiem, że zwiększa ono ryzyko demencji na emeryturze.
Praca, która jest nie tylko źródłem utrzymania, ale i przestrzenią do realizowania własnych pasji i zainteresowań, to marzenie wielu ludzi. Nierzadko traktowana jest jednak wyłącznie jako sposób na zarobienie pieniędzy, nie zaś okazję do samorozwoju. Wykonywanie przez wiele godzin każdego dnia zajęć, które powodują znużenie i frustrację jest niebezpieczne nie tylko ze względu na potencjalne problemy emocjonalne. Grozi ono obniżeniem sprawności umysłowej oraz osłabieniem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i rozumienie.
Autorzy nowego międzynarodowego badania, którego rezultaty opublikowano na łamach „British Medical Journal”, dostarczyli kolejny argument przemawiający za tym, że warto zrezygnować z nudnej, mało rozwijającej pracy. Badacze z University College London, Uniwersytetu Helsińskiego oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa dowiedli, że osoby wykonujące takie profesje są bardziej narażone na rozwój demencji w podeszłym wieku. Uczeni przebadali 107 896 ochotników pod kątem stymulacji poznawczej w codziennym życiu oraz ryzyka wystąpienia demencji i monitorowali ich stan zdrowia przez dwie dekady. Byli oni również regularnie pytani przez badaczy o wykonywane na co dzień prace, które sklasyfikowano jako „stymulujące poznawczo” oraz „pasywne”.
Podczas gdy pierwsza grupa obejmowała takie zawody, jak urzędnik państwowy, lekarz czy radca prawny, w drugiej znalazły się profesje pokroju kasjera, kierowcy pojazdów i operatora maszyn. Okazało się, że osoby wykonujące „stymulujące” prace, a więc takie, które wyróżniają się dużą odpowiedzialnością lub poczuciem kontroli, rzadziej zapadały w podeszłym wieku na demencję niż pracownicy fizyczni.
„Stymulacja umysłowa jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Wykonywanie codziennie zajęć, które stawiają przed nami wyzwania, wymagają od nas kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji” – komentują autorzy badania. (PAP Life)
iwo/ moc/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 23.08.2021 r.