MCZP w Warszawie otrzyma 10 mln zł na pomoc psychiatryczną poza murem szpitala

Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego w ciągu trzech lat otrzyma 10 mln zł m.in. na zorganizowanie profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej poza murami szpitali, modernizację placówki i kampanię społeczną.

Poinformował o tym 23 września dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prof. Janusz Heitzman.

Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego (MCZP) otrzyma w ciągu trzech lat 10 mln zł na zorganizowanie profesjonalnej pomocy psychiatrycznej bliżej miejsca zamieszkania. Pomocą objętych będzie 200 tys. mieszkańców Mokotowa, którzy będą mogli w razie kryzysu otrzymać profesjonalną pomoc, nawet w swoim domu. Powołane będą czteroosobowe mobilne zespoły interwencyjne. Dodatkowo dla osób opuszczających szpitale dostępne będą na Mokotowie dwa mieszkania treningowe, w których pacjenci będą mogli powoli wychodzić z kryzysu. Środki mają być przeznaczone również na modernizację placówki oraz kampanię społeczną budującą wiedzę dotyczącą chorób psychicznych.

– Pacjenci otrzymają pomoc poprzez hospitalizację domową, oddziały dzienne, wizyty domowe i zgłoszenia w sytuacjach kryzysowych – wyliczył w czasie konferencji prof. Heitzman. – Nie każdy kryzys psychologiczny wymaga hospitalizacji. Zależy nam na tym, by pacjenta zostawić w środowisku, by mógł tam funkcjonować, by nie był wyjęty ze szkoły, pracy i równocześnie miał poczucie bezpieczeństwa – wytłumaczył. Podkreślił równocześnie, że celem tego przedsięwzięcia jest także podnoszenie świadomości społecznej oraz pomoc w tym, by zapewnić profesjonalną opiekę poza murami szpitali.

Jego zdaniem, dzięki przyznanym środkom będzie można odejść od tzw. „obrotowych drzwi szpitala psychiatrycznego, z którego jak ktoś wyjdzie, to od razu zawirowania życia wpychają go do niego z powrotem”.

Jak wyjaśnił PAP przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy ministrze zdrowia prof. Jacek Wciórka obok modernizacji mokotowskiej placówki sukcesywnie uruchamiane będą mobilne zespoły kryzysowe, które zajmować będą się zgłoszeniami. Składać będą z czterech osób: pielęgniarki, asystenta socjalnego i zdrowienia oraz terapeuty środowiskowego o różnym przygotowaniu i wrażliwości. Placówka zatrudni także dodatkowo sześciu pracowników do punktu zgłoszeniowo-koordynującego, który w tej chwili już istnieje.

– Mają oni dbać o ten drugi etap, gdy człowiek wychodzi z kryzysu i zaczyna zdrowieć. Roboczo nazywamy ich aniołami stróżami, którzy czuwają, by te zdrowiejące osoby nie zagubiły się. Chcemy też stworzyć na Mokotowie dwa mieszkania treningowe, by człowiek po kryzysie, który miewa kłopoty z wejściem w środowisko mógł spędzić tam jakiś czas, by uczył się relacji. Chcemy rozwinąć ofertę dla grup i rodzin na Mokotowie, która funkcjonuje, ale tylko w niewielkim zakresie oraz program przeciwdziałający ryzyku samobójczemu – powiedział prof. Wciórka.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestnicząca w konferencji zaznaczyła, że dzięki środkom w wysokości 260 mln zł, które pochodzą z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój uda pomóc się 15 tysiącom osób, zarówno pacjentom, jak ich rodzinom. Uściśliła, że pomoc dla mokotowskiej placówki jest 15 takim projektem w sali kraju, a drugim w Warszawie. (PAP)

Klaudia Torchała, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również