Mieleccy neurochirurdzy znaleźli sposób na ból kręgosłupa?

Zawiodło wiele metod leczenia, a kręgosłup dalej boli? Może warto zainteresować się elastyczną protezą dysku? – Cieszę się, że nasz mielecki Oddział Neurochirurgiczny cały czas się rozwija i proponuje pacjentom bardzo korzystne dla nich metody leczenia. A są to procedury, które można przeprowadzić dosłownie w kilkanaście minut, są przy tym małoinwazyjne i pozwalają skrócić hospitalizację do jednego, może dwóch dni – mówi Paweł Pazdan dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

– Nasz Oddział Neurochirurgii kontynuuje proces rozpoczęty w tamtym roku, czyli wprowadzania małoinwazyjnych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową – podkreśla lekarz Dominik Ungeheuer, neurochirurg. – Po wprowadzonych w zeszłym roku blokadach, termolezjach, w tym roku idziemy o krok dalej, wprowadzając elastyczne protezy krążków międzykręgowych. Przeznaczone są one dla chorych z przewlekłym bólem kręgosłupa, którzy nie reagują zadowalająco na leczenie przeciwbólowe i rehabilitację. Ocena stanu pacjenta i kwalifikacja do zabiegu odbywają się w poradniach neurochirurgicznych. Na pewno należy przeanalizować najświeższy wynik rezonansu magnetycznego. Muszą być spełnione odpowiednie wskazania radiologiczne, ale mimo to jest sporo pacjentów kwalifikujących się do tej procedury – wyjaśnia lekarz.

– Zabieg przezskórny wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, chorzy nie są usypiani. Pod kontrolą rentgena wprowadza się igłę w obręb krążka międzykręgowego. Przez tę igłę podaje się protezę. Ma wygląd takiego żelowego makaronu. Ten „makaron” jest higroskopijny, odbudowuje wysokość krążka międzykręgowego poprzez ściąganie wody, a także zmienia jego właściwości biochemiczne na skutek podniesienia pH. Tym samym zmienia parametry biomechaniczne oraz wpływa na wysokość krążka międzykręgowego. Przy dobrej kwalifikacji do zabiegu stan chorych się poprawia, a zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż inne zabiegi odbarczające – zapewnia Dominik Ungeheuer, neurochirurg.

Szybka i małoinwazyjna metoda leczenia – elastyczna proteza dysku! [VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=6yvLNVEG81U]

Info i fot. Szpital Specjalistyczny w Mielcu

Data publikacji: 07.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również