Minister zdrowia: uruchamiamy formalnie pilotaż sieci kardiologicznej

Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej, jednocześnie powołując Krajową Radę do spraw Kardiologii – napisał 10 maja po południu na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

“Uruchamiamy formalnie pilotaż krajowej sieci kardiologicznej jednocześnie powołując Krajową Radę do spraw Kardiologii. Radę współtworzą autorytety naukowe oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich” – napisał w mediach społecznościowych szef resortu zdrowia.

Ministerstwo podało, że na Mazowszu rusza właśnie pilotaż sieci kardiologicznej, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki a na leczeniu skończywszy.

Pilotaż ma trwać 25 miesięcy, a sama jego realizacja 18 miesięcy. Skierowany jest do 17 tys. pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, nadkomorowym i komorowym zaburzeniem rytmu i przewodzenia, zastawkowymi wadami.

Równocześnie została powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii, która odbyła pierwsze zdalne posiedzenie. Przewodniczącym Rady jest prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a jego zastępcą wiceminister zdrowia – Waldemar Kraska.

Jak podkreślił resort jednym z najważniejszych zadań Rady jest przedstawianie propozycji zmian w zakresie świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentem w ramach sieci kardiologicznej. (PAP)

Klaudia Torchała, fot. pixabay.com

Data publikacji: 11.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również