Polityka senioralna to solidarność i odpowiedzialność

Na programy systemowe, takie jak waloryzacja, 13 emerytura i tegoroczne dodatkowe świadczenie emerytalne, tylko w tym roku rząd przeznaczył 36 mld zł. – To nasza odpowiedzialność i międzypokoleniowa solidarność, aby jesień życia seniorów była godna – powiedziała podczas otwarcia Klubu Seniora w Nowych Skalmierzycach minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przybywa Domów i Klubów Senior+

Oprócz dużych programów od lat są realizowane programy rządowe, które mają pomóc seniorom, by ich jesień życia była pogodna, by mogli spotykać się, rozmawiać i rozwijać swoje zainteresowania.  Takim programem jest Senior +.  Do 2025 r., na tworzenie nowych i dofinansowanie bieżącej działalności już istniejących placówek, ministerstwo rodziny przeznaczy łącznie 300 mln zł, czyli 60 mln zł rocznie.

Dziś na terenie Polski funkcjonuje 980 Domów i Klubów Seniora, z których korzysta ponad 23 tys. osób. Różnego rodzaju zajęcia, także internetowe, były prowadzone także w czasie pandemii, zaś pracownicy pozostawali w stałym kontakcie z uczestnikami. Tylko na terenie Wielkopolski działa obecnie 85 takich placówek, dla prawie 2 300 osób.

Potrzebna szeroka koalicja na rzecz seniorów

W 2021 roku w całym kraju powstanie kolejnych 113 Domów i Klubów. W Wielkopolsce powstanie 15 placówek, zatem na koniec roku będzie tam działało ich już 100, z nowymi 330 miejscami.

– Program cieszy się dużym zainteresowaniem jednostek samorządu terytorialnego, które realizując  swoją politykę senioralną chętnie sięgają po dodatkowe środki finansowe – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Zdaniem minister Maląg kompleksową politykę senioralna można realizować jedynie tworząc szeroką koalicję rządu, samorządu i organizacji pozarządowych. Dlatego na skierowany do tych ostatnich program Aktywni+ MRiPS przeznacza w tym roku 40 mln zł.

info i fot. MRiPS

Data publikacji: 10.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również