Mrugając na komputer

Centrum Telekomunikacji działa w Łodzi od niespełna dwóch lat a już na swoim koncie ma sporo sukcesów. Dzięki współpracy z Politechniką Łódzką informatycy opracowują nowatorskie rozwiązania. Jednym z nich jest system b-link, program który umożliwia osobom sparaliżowanym pracę przy komputerze np. włączenie i wyłączenie komputera, korzystanie z Internetu, czy pisanie tekstu - posługując się tylko mruganiem.

Program jest darmowy i można go ściągnąć ze strony TP w wersji polskiej i angielskiej. Wzbudza duże zainteresowanie i obecnie są prowadzone prace nad wersją francuską, a w kolejce na swoją wersję językową czekają Hiszpanie.

Opracowanie programu umożliwiło wejście łódzkiemu Centrum do światowej sieci laboratoriów badawczych Grupy France Telecom „Orange Labs”, które działają na kilku kontynentach. Warunkiem przyjęcia jest wniesienie wartości, z której inni będą chcieli korzystać i uznano, że takie warunki spełnia b-link.

Autorem pierwotnej koncepcji programu jest dr Aleksandra Królak, z Politechniki Łódzkiej, a dzięki Grupie TP możliwa była realizacja pomysłu. Prace nad wdrożeniem programu trwały ponad rok.
Jednym z rozwiązań nad którymi trwają prace jest telefon komórkowy dla osób niewidomych.

Kola

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również