
Minister Rozwoju i Technologii potwierdził MSD Polska utrzymanie statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego przyznawanego spółce przez ostatnich pięć lat od roku 2021. To potwierdzenie, że strategiczne nakłady w badania i rozwój stanowią fundament wzrostu polskiej gospodarki i przekładają się na realne korzyści dla pacjentów w całym kraju.
CBR – Impuls wzrostu gospodarczego
Firmy posiadające status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) lokują w Polsce setki milionów złotych rocznie w badania i rozwój, co owocuje wzrostem innowacyjnych projektów oraz powstawaniem nowych laboratoriów i zespołów projektowych. Dzięki tym nakładom tworzą się wyspecjalizowane stanowiska pracy dla wysoko wykwalifikowanych oraz naukowców. Silne ośrodki badawcze napędzają wartość dodaną w gospodarce, a Polska umacnia swoją pozycję jako regionalne centrum technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej.
Nakłady MSD Polska w działalność badawczo – rozwojową sięgają rzędu ponad dwustu milionów złotych rocznie. W ostatnich dziesięciu latach firma przeznaczyła na badania i rozwój już ponad 1 miliard 200 mln złotych.
Według raportu „Komercyjne badania kliniczne w Polsce” , zaletami Polski na rynku badań klinicznych są przede wszystkim: wyższa produktywność ośrodków w niższe koszty rozpoczęcia badań w porównaniu z rynkami o ugruntowanej pozycji, wyższa produktywność ośrodków oraz dobra reputacja w zakresie jakości.
Rozwój medycyny
MSD Polska jest jedną z zaledwie czterech firm, które reprezentują międzynarodowy sektor biofarmaceutyczny w gronie 59 firm, które zostały wybrane na podstawie szczegółowych i rygorystycznych kryteriów. Przedsiębiorstwo od lat intensywnie inwestuje w rozwój innowacyjnych terapii oraz badania kliniczne w ośrodkach na całym świecie. W Polsce prowadzi obecnie 165 badań klinicznych w ponad 500 ośrodkach, angażując ponad 4 100 pacjentów, z czego 85 proc. projektów to nowatorskie terapie onkologiczne, takie jak immunoterapia, terapie oparte na indywidualnych neoantygenach (INT) czy immunokonjugaty (ADC). Pozostałe badania koncentrują się na zagadnieniach związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego (5 proc.), badaniami nad szczepionkami (3 proc.), leczeniem przeciwdrobnoustrojowym (3 proc.) oraz chorobami autoimmunologicznymi (4 proc.).
MSD Polska stale rozwija współpracę z polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, poprzez partnerstwa, programy stażowe oraz wspólne badania. Taka kooperacja umacnia ekosystem B+R, w którym akademickie odkrycia jak najszybciej przekładają się na praktyczne rozwiązania terapeutyczne.
„Utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego po raz piąty z rzędu podkreśla nasze niezmienne zaangażowanie w rozwój innowacji oraz badań klinicznych w Polsce, z nieustannym uwzględnieniem potrzeb pacjentów. To wyróżnienie wzmacnia naszą obecność na rynku krajowym i pozwala na udział w przełomowych projektach oraz strategicznych współpracach. Jest to dowód na realny wpływ naszych działań oraz potwierdzenie, że MSD Polska jest wiarygodnym i cenionym partnerem, który stawia na pierwszym miejscu poprawę jakości życia pacjentów.” – mówi Justin Gandy, Dyrektor Zarządzający MSD Polska.
Nowe możliwości
W maju 2025 r. firma wprowadziła interaktywną wyszukiwarkę badań klinicznych w języku polskim, umożliwiającą filtrowanie projektów według obszaru terapeutycznego, fazy badania oraz lokalizacji ośrodków. To narzędzie zwiększa transparentność i ułatwia pacjentom oraz lekarzom szybki i bezpłatny dostęp do najnowszych informacji.
– W MSD mamy wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu nowych sposobów leczenia, przyczyniając się do rozwoju współczesnej medycyny. Dzięki uruchomieniu wyszukiwarki, MSD Polska wpisuje się w nowe standardy w dostępie do wiedzy o badaniach nad nowymi terapiami dla polskich pacjentów, lekarzy i całego środowiska medycznego. Naszym celem jest rozszerzanie dostępu do badań klinicznych oraz udziału w nich szerokiej reprezentacji pacjentów, aby w przyszłości nasze leki i szczepionki mogły służyć całemu społeczeństwu – powiedziała Aneta Kwaśnik, dyrektor Działu Badań Klinicznych MSD Polska.
***
O MSD
Od ponad 130 lat podmioty z grupy MSD, znanej jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, oferują leki i szczepionki na wiele groźnych chorób, realizując misję, którą jest ratowanie i poprawa jakości życia pacjentów na całym świecie. Zaangażowanie na rzecz zdrowia pacjentów przejawia się w zwiększaniu dostępu do opieki zdrowotnej dzięki programom i partnerstwom. Dzisiaj podmioty z grupy MSD nadal przodują w badaniach nad profilaktyką i leczeniem chorób, które zagrażają ludziom i zwierzętom – w tym nowotworów oraz chorób zakaźnych. MSD aspiruje do roli wiodącej firmy biofarmaceutycznej, prowadząc intensywne badania w skali całego globu.
W Polsce MSD działa od 1991 roku z misją dostarczania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.msd.pl (Polska), www.msd.com i profile MSD w mediach społecznościowych: Facebook, LinkedIn.
kat/, fot. pexels.com
Data publikacji: 24.07.2025 r.
