Mutyzm – co to jest?
Od 2 do 4 kwietnia br. w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja pn. „Języki i emocje", organizowana przez Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Neuchatel w Szwajcarii, a dotycząca mutyzmu – mało znanego zaburzenia emocjonalnego u dzieci.
W konferencji wezmą udział specjaliści i eksperci w tej dziedzinie, m.in. autorka publikacji na temat mutyzmu selektywnego, Alison Wintgens.
Na co dzień, w domu dziecko komunikuje się w sposób naturalny i swobodny, poza domem, czując się zagrożone zupełnie się blokuje. Mówi bardzo mało, albo wcale. Unika kontaktu wzrokowego, w przedszkolu czy szkole nieruchomo stoi, nie okazuje emocji. Bywa tez skrajnie inne – płacze, ucieka i jest agresywne.
Sami rodzice nic nie poradzą. Nieumiejętna próba pomocy dziecku może prowadzić do jego całkowitego regresu i blokady emocjonalnej. Konieczna jest diagnoza specjalisty i indywidualna terapia.
Jeśli mutyzm nie występuje z innymi zaburzeniami terapia będzie niezbyt długa, a jej efekty bardzo pozytywne. Ważne, by ją rozpocząć jak najszybciej.
Oprac. IKa
Data publikacji: 30.03.2016 r.