Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że ostatnie rozmowy z producentem leku, stosowanego w zaawansowanym, przerzutowym raku jelita grubego w trzeciej i czwartek linii terapii, były bardzo pozytywne. – I najprawdopodobniej decyzja wydana w tej sprawie będzie pozytywna – zaznaczył, komentując prace nad refundacją leku. Mówił o tym w Warszawie podczas debaty Medycznej Racji Stanu, odbywającej się pod hasłem „Czas w onkologii”.
Pacjenci i lekarze starają się o dostęp do tej terapii od około dwóch lat. Lek jest refundowany w 26 krajach Unii Europejskiej.
Wiceminister dodał, że do uzgodnienia zostały szczegóły programu lekowego, w ramach którego stosowany będzie lek. Przypomniał, że wydłuża on przeżycie pacjentów średnio o ok. 3 miesiące.
Prof. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślił, że w terapii raka jelita grubego farmakoterapię zaczyna się stosować w stadiach zaawansowanych. – Ale właśnie w zakresie farmakoterapii dokonał się największy przełom. Dlatego trudno jest nadążyć za postępem nauki i zapewnić pacjentom dostęp do najnowszych leków – mówił.
Zaznaczył, że rozmów na ten temat było wiele i „wówczas decyzja nie zapadła”. – Ale faktycznie została dzisiaj ogłoszona, za co bardzo dziękuję, bo wiemy, że środków brakuje (…) To zbliża nas bardzo do europejskich standardów leczenia – powiedział prof. Wojtukiewicz.
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii przypomniał, że obecnie w Polsce żyje 1 mln pacjentów z chorobą nowotworową, rozpoznaną w ciągu ostatnich 5-10 lat. – To wskazuje na wielki postęp, który również dotyczy polskich pacjentów, bowiem dożyją oni kolejnych etapów leczenia i kolejnych leków, które przedłużają im życie – powiedział.
Onkolog zwrócił uwagę, że w ostatnich latach polscy pacjenci chorzy na nowotwory zyskali dostęp do leków, które przedtem były dla nich niedostępne, chociaż zarejestrowane w Unii Europejskiej. – Ciągle gonimy UE, ten dystans się coraz bardziej skraca, ale chcielibyśmy, aby skrócił się zupełnie i żebyśmy mieli to, co ma każdy pacjent w Unii – powiedział.
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślił, że w 2018 r. i 2019 r. do programów lekowych weszły nowe leki dla pacjentów z rakiem płuca, szpiczakiem, ostrą białaczką limfoblastyczną i rakiem piersi. – To są kroki często milowe, które wykonujemy – powiedział.
Wiceminister przypomniał, że jeszcze w październiku do konsultacji społecznych skierowany zostanie projekt dotyczący tworzenia tzw. colon cancer units. Czyli wyspecjalizowanych ośrodków, w których zespół specjalistów zajmuje się kompleksowo leczeniem pacjenta z rakiem jelita grubego i które zapewniają leczenie najwyższej jakości. (PAP)
jjj/ zan/
Data publikacji: 11.10.2019 r.