MZ podejmuje działania, aby wyjść z pandemicznej luki w onkologii
- 28.05.2021
Realizujemy wiele przedsięwzięć w dziedzinie onkologii, aby wyjść z pandemicznej luki – zapewnił w czwartek, 27 maja w Gliwicach wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Lekarze onkolodzy biją na alarm, że pandemia opóźniła wiele diagnoz.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w oddziale Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wiceminister Gadomski zapewnił, że resort podejmuje wiele działań dla poprawy sytuacji. Przypomniał zapowiedziany przez szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego pakiet badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 lat, informując, że trwają jego konsultacje, które mają się zakończyć w ciągu trzech tygodni.
– Program profilaktyki 40 Plus to jeden z kroków do tego, żeby wyjść z pewnej takiej pandemicznej luki, długu pandemicznego, który mamy szczególnie z grupach ryzyka. Prócz tego realizujemy może mniejsze projekty, ale arcyważne – powiedział Sławomir Gadomski.
W tym kontekście wymienił badania przesiewowe pod kątem raka płuca, które po rozpoczętym dwa lata temu pilotażu zdecydowano się kontynuować i rozszerzyć. – Rak płuca był jednym z tych nowotworów, których wczesna diagnostyka ucierpiała najmocniej w pandemii, stąd taka decyzja – wyjaśnił.
Poinformował też o intensywnych pracach nad zmianą programu przesiewowego raka jelita grubego. – Tam też chcielibyśmy istotnie zwiększyć zgłaszalność, trochę modyfikując, zmieniając założenia, rozpoczynając od takich powszechnych, dostępnych testów krwi utajonej w kale, które mogłoby być łatwo realizowane i którego pacjenci się nie boją, bo boją się kolonoskopii. Niesłusznie się boją, bo to badanie po pierwsze może być realizowane w znieczuleniu dla ogromnej większości przypadków, natomiast nawet bez znieczulenia – dzisiaj lekarze z ogromnym już doświadczeniem realizują te procedury naprawdę doskonale i szybko i jest to badanie inwazyjne, ale nie można się go bać – podkreślił wiceminister Gadomski. (PAP)
Anna Gumułka, fot. pexels.com
Data publikacji: 28.05.2021 r.