Nakładka ułatwi nie tylko pisanie

Piotr Górski, absolwent Politechniki Koszalińskiej, w ramach pracy magisterskiej „Produkt - wynik analizy ergonomicznej dłoni" opracował specjalną nakładkę na palec, dzięki której osoby cierpiące na dysfunkcje dłoni, np. posiadające tylko jeden palec, będą mogły sprawnie pisać długopisem.

Na rynku są już narzędzia umożliwiające pisanie osobom niepełnosprawnym, ale są mało przyjazne. Natomiast produkt dyplomowy jest nakładką, której konstrukcja jest prosta i nie wymaga kosztownych technologii. Model nakładki jest już gotowy, znaleźli się również producenci. Poszukiwany jest inwestor, który pomógłby wprowadzić różne rozmiary nakładki, a także umożliwił rozszerzenie jej zastosowania. Są już projekty narzędzi, które umożliwią utrzymanie szczoteczki do zębów, sztućców czy śrubokręta.

Ponieważ narzędzie jest proste w produkcji i nie wymaga stosowania specjalnych wkładów – wystarczy zwykły wkład do długopisu – szacuje się, że jego koszt wyniesie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Piotr Górski za swój projekt otrzymał szereg wyróżnień: nagrodę „Best Young Inventor” podczas 39. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie, wygrał ogólnopolski konkurs „Student-wynalazca” organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską oraz Urząd Patentowy RP. Zajął też pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową w ramach programu „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również