NanOX Recovery Box przechodzi testy operacyjne nowego prototypu – kluczowy krok w rozwoju urządzenia, które może zrewolucjonizować transplantologię

NanoGroup S.A. jest w trakcie testów operacyjnych najnowszego prototypu NanOX Recovery Box – nowatorskiego urządzenia do przechowywania i perfuzji organów przeznaczonych do przeszczepów. To kolejny, niezwykle ważny etap w rozwoju tej przełomowej technologii, mającej na celu poprawę jakości oraz wydłużenie czasu przechowywania narządów. Testy odbywają się w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN w Jabłonnie, pod nadzorem doświadczonych specjalistów.

NanOX Recovery Box to przełom w medycynie transplantacyjnej – urządzenie, opracowane przez polskich naukowców z NanoGroup, umożliwia zaawansowaną kontrolę funkcji życiowych organów w warunkach, które są zbliżone do naturalnych procesów fizjologicznych. Najnowsza wersja prototypu, w której zastosowano standaryzowane komponenty oraz najnowocześniejsze procedury technologiczne, powstała we współpracy z wrocławską firmą A4BEE, specjalizującą się w projektowaniu nowoczesnych urządzeń medycznych.

– NanOX Recovery Box to nie tylko urządzenie do przechowywania organów – to zaawansowany system, który monitoruje ich funkcje życiowe w sposób znacznie bardziej zaawansowany niż jakiekolwiek inne dostępne rozwiązanie. – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślając wyjątkowość tej fazy badań. – Dzięki temu możemy zapewnić lepsze warunki przechowywania, co może znacząco zwiększyć pulę organów do przeszczepów, w tym także od dawców, którzy dotychczas nie kwalifikowali się do pobrania organów – dodaje ekspert.

Mokre testy – kolejny kamień milowy w rozwoju technologii
Testy operacyjne, zwane „mokrymi”, są przeprowadzane na izolowanych nerkach świńskich, w kontrolowanych warunkach, które symulują rzeczywiste środowisko przeszczepu. Przez 12 godzin urządzenie monitoruje i reguluje kluczowe parametry, takie jak temperatura, ciśnienie, pH czy natlenienie, a także zapewnia odpowiedni przepływ płynu perfuzyjnego przez organ.

– Odtworzenie z sukcesem naszego urządzenia w laboratoriach A4BEE to ważny krok rozwojowy na ścieżce prowadzącej do certyfikacji urządzenia. Kolejnym krokiem rozwojowym będzie opracowanie produkcyjnej wersji urządzenia, przygotowania pełnej dokumentacji certyfikacyjnej oraz złożenie wniosku o certyfikację Komercjalizacja tego rozwiązania, w połączeniu z naszym innowacyjnym płynem do perfuzji NanOX 4Kidney, może odmienić przyszłość transplantologii na całym świecie – dodaje Przemysław Mazurek, prezes zarządu NanoGroup S.A.

NanOX Recovery Box to przyszłość medycyny transplantacyjnej, urządzenie nie tylko może wydłużyć czas przechowywania organów, ale także otwiera nowe możliwości w zwiększeniu liczby dostępnych narządów do przeszczepów.

kat/, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 27.09.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również