Narodowy Instytut Geriatrii na bazie Instytutu Reumatologii w Warszawie
- 16.01.2015
Narodowy Instytut Geriatrii na bazie Instytutu Reumatologii w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji powstanie w oparciu o stołeczny Instytutu Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher. Dyrektor IR Piotr Bednarski ocenił w czwartek, 15 stycznia w Sejmie, że będzie to systemowa zmiana, istotna dla społeczeństwa.
Powołanie Instytutu Geriatrii – specjalnego ośrodka leczenia i opieki nad osobami starszymi – zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.
Bednarski podkreślał 14 stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, że Instytut Reumatologii, którym kieruje, ma wieloletnie doświadczenie, doskonała kadrę i nowoczesne zaplecze. Gwarantuje to, jak mówił, że zadanie powierzone przez ministra zdrowia będzie „dobrze zrobione”.
– Wywiążemy się z tego, jak najlepiej umiemy i mam nadzieję, że spotka się to z pozytywną reakcją i pomocą specjalistów, których Instytut w tej chwili nie posiada – z dziedziny geriatrii i gerontologii – powiedział dr Bednarski.
Jak podkreślił, rozszerzenie działalności nie odbędzie się w najmniejszym stopniu kosztem pacjentów, lekarzy i pracowników, bo działalność bieżąca jest cały czas rozwijana.
– Zadania, które nałożył na Instytut Reumatologii minister zdrowia, poszerzając jego działalność o geriatrię i gerontologię, nie są łatwe. Zdajemy sobie sprawę że jest to proces długofalowy, wieloletni, wymagający współpracy wielu specjalistów – ocenił. – Jeżeli zjednoczymy się wokół tej idei, to może ona przynieść coś dobrego, być zmianą systemową dla naszego społeczeństwa – dodał.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. reorganizacji Instytutu Reumatologii napisano, że zmiana jego działalności jest uzasadniona brakiem instytutu badawczego prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii, pomimo rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi.
W projekcie zapisano, że do zadań Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji należeć będzie m.in. prowadzenie badań naukowych i klinicznych, prac rozwojowych oraz studiów podyplomowych i doktoranckich, opracowywanie standardów medycznych i kształcenie kadry. (PAP)
ktl/ akw/
Data publikacji: 16.01.2015 r.