Narodowy Instytut Geriatrii w miejsce Instytutu Reumatologii
- 26.08.2015
Narodowy Instytut Geriatrii w miejsce Instytutu Reumatologii
W połowie września zacznie się reorganizacja Instytutu Reumatologii. Na jego bazie powstanie Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Placówka będzie oferować porady i terapię osobom po 60. roku życia. Decyzję w tej sprawie podjął rząd.
Wydane przez rząd rozporządzenie w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie przedłożył minister zdrowia.
Stanowi ono, że placówka zmieni nazwę na Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono, że jego utworzenie jest spełnieniem obietnicy złożonej przez premier Ewę Kopacz w expose, w którym zapowiedziała stworzenie specjalnego ośrodka leczenia i opieki nad osobami starszymi oraz kształcącego większą liczbę lekarzy geriatrów.
Instytut Geriatrii będzie oferował porady medyczne i terapię osobom po 60. roku życia. Ma zajmować się starszymi pacjentami, którzy cierpią na wiele chorób i wymagają konsultacji specjalistów z różnych dziedzin. Ponadto placówka ma prowadzić kompleksowe badania w zakresie geriatrii i gerontologii oraz opracować standardy i wytyczne związane z opieką nad osobami starszymi.
W komunikacie CIR podkreślono, że dotychczasowa działalność Instytutu Reumatologii pozostanie bez zmian, a dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii nie zostanie ograniczony.
Rozszerzenie działalności placówki o geriatrię i gerontologię będzie wymagać dostosowania jej pomieszczeń i oddziałów do potrzeb osób starszych oraz zatrudnienia nowych specjalistów klinicznych.
„Instytut Reumatologii jest przygotowany do podjęcia wyzwań w obszarze geriatrii. W praktyce dojdzie jedynie do rozszerzenia jego działalności o geriatrię i dziedziny pokrewne: psychogeriatrię, neurogeriatrię, neuroortopedię, onkologię, chirurgię ogólną i onkologiczną, diabetologię, gastroenterologię i kardiologię” – czytamy.
Do podstawowych zadań Instytutu Geriatrii będzie należeć m.in. prowadzenie badań naukowych w dziedzinach gerontologii i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych i powodujących niesamodzielność, a także zdrowia publicznego.
Placówka ma też opracowywać, analizować, oceniać i wdrażać nowe technologie medyczne i metody leczenia, projektować i wytwarzać unikatowe urządzenia i wyroby medyczne, a także przygotowywać standardy kształcenia dla pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi oraz kształcić kadry medyczne w zakresie geriatrii.
Wątpliwości dotyczące reorganizacji Instytutu Reumatologii sygnalizowały wcześniej m.in. stowarzyszenia zrzeszające pacjentów reumatologicznych, które obawiały się przesunięć środków przewidzianych dla Instytutu i zmniejszenia nakładów na reumatologię, utrudnień w dostępnie do wysokospecjalistycznej i kompleksowej opieki reumatologicznej oraz ograniczenia roli IR.
Resort zdrowia zapewniał, że obawy te są bezpodstawne. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński mówił pod koniec marca w Sejmie, że Instytut Reumatologii „zostanie w swoim zakresie w takiej formie jak obecnie”. Wyjaśnił, że w ramach jego działalności mają powstać dodatkowe komórki organizacyjne, które obejmą swoim zakresem geriatrię i rehabilitację.
Zgodnie ze statutowymi zadaniami Instytut Reumatologii od początku istnienia prowadzi prace badawcze nad chorymi reumatycznymi. Pomysł stworzenia takiej placówki sięga 1930 roku – wówczas w Inowrocławiu odbył się zjazd w sprawie badania i zwalczania reumatyzmu. W powziętych wtedy uchwałach znalazł się wniosek: „zjazd uważa za rzecz niezbędną utworzenie instytutu dla badania i leczenia spraw kośćcowych”. Wniosek ten doczekał się realizacji dopiero po drugiej wojnie światowej, przede wszystkim dzięki inicjatywie prof. dr hab. med. Eleonory Reicher, której imię nosić będzie także tworzony Instytut Geriatrii. (PAP)
mca/ gma/
Data publikacji: 26.08.2015 r.