Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Niektóre obszary mózgu „wiedzą” o zamierzeniu ruchu, zanim człowiek świadomie zdaje sobie z tego sprawę – to odkryto już wcześniej. Teraz naukowcy dokładniej przyjrzeli się temu, jak zachodzi taka decyzja.

Zespół z University of Minnesota przeprowadził eksperyment z udziałem sparaliżowanego ochotnika, aby sprawdzić, co dzieje się w mózgu „na drodze” pomiędzy intencją o poruszeniu się – a samym ruchem.

Choć to może dziwić, wcześniej wykazano już, że aktywność neuronalna w niektórych częściach mózgu pojawia się przed subiektywnym odczuciem zamiaru wykonania ruchu. Teraz naukowcy chcieli rzucić więcej światła na to, co dzieje się w czasie decydowania o ruchu.

Nowe badania miało tę przewagę nad poprzednimi, że jego uczestnik miał już wszczepiony do kory ruchowej zestaw elektrod, pozwalających na obserwację pracy tej części jego mózgu. Kiedy próbował zgnieść piłeczkę, komputer tę aktywność rejestrował i następnie przekazywał odpowiedni sygnał elektryczny do mięśni sparaliżowanej ręki, powodując ściśnięcie piłki.

Analizując sygnały płynące z jego mózgu, naukowcy usuwali po kolei poszczególne elementów łańcucha zdarzeń zachodzących między mózgiem.

Pokazali, że jeśli poprosi się ludzi o subiektywną ocenę, kiedy zamierzają się oni poruszyć, to moment powstania tego zamiaru pokrywa się z aktywnością w pierwotnej korze ruchowej

Jak wyjaśniają, może to sugerować, że aktywność w pierwotnej korze ruchowej „powoduje” subiektywne uczucie intencji ruchu.

„Praca ta wpisuje się w długą tradycję badań nad ustaleniem związku czasowego między ruchem, pojawieniem się subiektywnego doświadczenia intencji wykonania ruchu a neuronalnymi korelatami tej intencji. Choć na ten temat przeprowadzono już wiele badań nieinwazyjnych, tylko jeden wcześniejszy projekt przed naszym był w stanie mierzyć aktywność pojedynczych neuronów (złoty standard w neuronaukach) u ludzi, jednocześnie prosząc ich o wskazanie momentu, w którym poczuli potrzebę ruchu” – piszą autorzy pracy, która ukazała się w magazynie „PLOS Biology”.

„Wcześniejsze badania pokazały, że niektóre obszary mózgu (wszystkie w korze czołowej) wiedzą o intencji ruchu na sekundę przed tym, jak doświadczamy tej intencji. Można sobie wyobrazić, że wywołało to spore debaty na temat tego, czy ludzie mają wolną wolę, czy nie. Nasze badanie wnosi wkład do tej debaty, rejestrując aktywność pojedynczych neuronów w pierwotnej korze ruchowej. Pokazujemy, że wyładowania neuronów w tym obszarze (ostatni węzeł korowy przed rdzeniem kręgowym, który ostatecznie wywołuje ruchy) występują równocześnie z subiektywnym doświadczeniem intencji ruchu” – tłumaczą. (PAP)

Marek Matacz, fot. pexels.com

Data publikacji: 24.04.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również