Naukowcy uzyskali przełomowy obraz tomograficzny PET
- 20.10.2021
Polscy naukowcy, we współpracy z ośrodkami z Austrii i Włoch, uzyskali przełomowy obraz tomograficzny obiektu – chodzi o pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET – wynika z informacji UJ. Osiągnięcie może się przyczynić do lepszej diagnozy nowotworów.
Obraz wykonano za pomocą tomografu J-PET, skonstruowanego w Instytucie Fizyku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przez zespół kierowany przez prof. Pawła Moskala. Urządzenie różni się od używanych tomografów PET, które wytwarzają obrazy w oparciu o dwa fotony (cząstki promieniowania elektromagnetycznego, bez ładunku elektrycznego-PAP). „Opracowany przez naukowców z UJ sposób obrazowania trójfotonowego otwiera nowe możliwości diagnozowania nowotworów, a także umożliwia testowanie symetrii między materią i antymaterią” – podała uczelnia.
Pierwszy obraz rozciągłego obiektu, oparty wyłącznie na trzech fotonach, naukowcy z UJ uzyskali ze współpracownikami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytetu w Wiedniu oraz Narodowego Instytutu Fizyki Jądrowej we Włoszech.
Zbudowany na UJ w ramach realizowanego projektu Jagielloński PET (J-PET) tomograf to prototyp urządzenia do obrazowania medycznego metodą Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, który łączy w sobie możliwość jednoczesnego skanowania całego ciała z niekonwencjonalnymi trybami obrazowania.
Celem projektu Jagielloński PET (J-PET) jest zbudowanie urządzenia pozwalającego na jednoczesne obrazowanie całego ciała. Ma ono służyć nie tylko lokalizowaniu nowotworów, ale także umożliwi określanie stopnia ich złośliwości oraz badanie dynamiki metabolizmu i rozprowadzania leków.
Urządzenie budowane jest w oparciu o technologię stworzoną na Uniwersytecie Jagiellońskim, a zespół badawczy, który ją rozwija, składa się z fizyków, informatyków, elektroników, chemików, biologów oraz lekarzy.
J-PET – jak podała uczelnia – jest unikatowym w skali świata rozwiązaniem, które pozwoli na wdrożenie procedur leczniczych, opartych na precyzyjnym diagnozowaniu, które rozwijane będą w tworzonym na UJ Centrum Teranostyki (teranostyka – połączenie terapii i diagnostyki-PAP).(PAP)
Beata Kołodziej, fot. pixabay.com
Data publikacji: 20.10.2021 r.