NFZ zapowiada, że uprości język komunikacji z pacjentami

Narodowy Fundusz Zdrowia dołączył do koalicji na rzecz upraszczania języka w komunikacji z obywatelami. Zmienić mają się m.in. pisma i strona internetowa.

P.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski ocenia, że to pierwszy, ważny krok na drodze do lepszych relacji z pacjentami, i przyznaje, że Fundusz jako organizacja ma sporo pracy do wykonania.

NFZ przekazał w informacji z 4 października, że w centrali Funduszu powstaje specjalny zespół, który zajmie się wprowadzaniem zasad prostego języka, zaczynając od pism kierowanych do pacjentów, przez stronę internetową Funduszu, po komunikację bezpośrednią na salach obsługi pacjentów.

– Powołamy korpus oficerów językowych. Będą to pracownicy, którzy już pracują w oddziałach wojewódzkich NFZ. Ich zadaniem będzie sprawdzanie pism i korespondencji, która wychodzi z urzędu, by były one napisane w prostej, przystępnej formie – zapowiedział prezes Niedzielski.

NFZ akcentuje, iż badania pokazują, że prosty język wprost przekłada się na większe zaufanie klientów do instytucji, wpływa na jej lepsze postrzeganie, a nawet potrafi przynieść konkretne oszczędności finansowe.

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał deklarację ws. stosowania prostego języka w instytucji podczas II Forum Prostego Języka „Prosto i kropka”, które 3 października zorganizowano w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Data publikacji: 07.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również