Nie będzie jednego lekarstwa na wszystkie nowotwory. Naukowcy z CSK MSWiA o współpracy z NHS

W Auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, 22 września odbyła się pierwsza polska konferencja w dziedzinie medycyny genomowej.

Specjaliści z Polski i Wielkiej Brytanii dyskutowali o leczeniu pacjentów z nowotworami medycyną personalizowaną. Naukowcy już wiedzą, że nigdy nie będzie jednego lekarstwa na wszystkie rodzaje nowotworów. Nawet nowotwory wyglądające podobnie mogą mieć różne mechanizmy i zmiany genetyczne i do nich należy dostosować terapię.

– Dzięki zestawieniu informacji z genomu danego człowieka z informacją o tym, jak reagują komórki jego nowotworu na zaproponowane leczenie — jesteśmy w stanie precyzyjniej dostosować nie tylko lek, ale też jego dawkę — wyjaśniał dr n. med. Zbigniew J. Król — zastępca dyrektora do spraw klinicznych i naukowych CSK MSWiA w Warszawie.

Liderem w skali światowej w tej dziedzicnie jest Wielka Brytania. 15 lat temu przy National Health Service (NHS), odpowiedniku NFZ, rozpoczęto realizację  Genomics Programme. Dzięki przemyślanej polityce i finansowaniu z środków publicznych stworzono genomową bazę danych, którą naukowcy z wielu krajów świata wykorzystywali np. w trakcie badań nad COVID-19.

Brytyjscy lekarze już wykazują na przykładzie swoich pacjentów, jak skuteczna jest medycyna genomowa.

Na konferencji dyskutowano m.in. o możlwiości wspołpracy polskich naukowców brytyjskim Genomics Programme NHS.

Oprac. kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również