Niebieski Kraków
Kraków włączył się w inaugurację obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. 2 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, odbyły się wydarzenia w ramach inicjatywy Light It Up Blue (Zaświeć się na niebiesko). W różnych częściach miasta nie zabrakło symboli solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
– Mam nadzieję, że dzisiaj cały Kraków będzie niebieski. Ktoś kiedyś powiedział, że to co trudne, staje się łatwiejsze, jak się to pozna. I o to chodzi w tej akcji. Wiedza o autyzmie w społeczeństwie ciągle jest bardzo nikła, dlatego musimy tę wiedzę propagować. Ale nie tylko przez jeden dzień w roku, ale przez cały rok. Stąd też tak ważne właśnie jest, abyśmy wszyscy pamiętali o tym, również politycy – powiedział poseł Łukasz Gibała podczas przedpołudniowego happeningu „W chmury dla autyzmu” na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Kilka minut później zostało wypuszczonych ponad 100 niebieskich balonów.
O godzinie 18 rozpoczął się przejazd rowerowy „Wkręć się w autyzm”. Rowerzyści, którym nie przeszkodziła wyjątkowo kapryśna pogoda, pokonali trasę: Rynek Główny – Kładka o. Bernatka – Tauron Arena Kraków.
Podobnie jak w innych miastach podczas Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, znane krakowskie budowle były podświetlone na niebiesko w ramach akcji Light It Up Blue, zainicjowanej przez Autism Speaks w 2010 r. Swoją kolorystykę, w geście solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, zmieniły m.in. Kładka o. Bernatka i Tauron Arena Kraków.
Wzór do naśladowania
Wydarzenia odbyły się dzięki kilku krakowskim organizacjom działającym na rzecz osób z autyzmem. Wspólnym mianownikiem dla tych inicjatyw było podkreślenie konieczności poprawy jakości życia dzieci i dorosłych z autyzmem. Zdaniem organizatorów należy edukować, wspierać i poszerzać świadomość społeczną.
– Na Facebooku zorientowałam się, że do akcji „Wkręć się w autyzm” dołączyły znane postacie m.in. aktorzy, sportowcy. To bardzo sympatyczne, więc automatycznie człowiek nabiera optymizmu, a ludzie dojrzą to prędzej niż nas – opisała Alina Perzanowska, prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.
Dzięki tej organizacji funkcjonuje, dobrze znana czytelnikom NS, Farma Życia w Więckowicach (powiat krakowski), ośrodek pobytu stałego, pracy, terapii i rehabilitacji oraz rekreacji dla dorosłych osób z autyzmem.
– Wspólnota Nadziei to jest duża sprawa i wielkie osiągnięcia dla młodych ludzi, takich którzy cierpią na autyzm i bez wsparcia nie poradzą sobie. Ci, którzy rozkręcili tę Fundację parę lat temu, wykonują gigantyczną robotę. Dzisiejsza akcja to szansa na wypromowanie ich działalności i innych organizacji zajmujących się osobami z autyzmem w Krakowie, a może i szerzej. Jako wierny zwolennik Wspólnoty Nadziei jestem dzisiaj z nimi, bo uważam, że to słuszne – stwierdził senator Bogdan Klich podczas happeningu „W chmury dla autyzmu”.
Miesiąc na niebiesko
Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Autyzm stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. W Europie jest rozpoznawany mniej więcej u jednego dziecka na 150. W Polsce mówi się o jednym przypadku na 300.
– Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób, u których diagnozuje się autyzm. Należy zmierzyć z tym tematem i rzeczywiście nie ignorować, tylko trzeba być przygotowanym. Dzieciom można bardzo pomóc, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, jeśli profesjonalnie zorganizuje się pomoc i edukację – powiedziała Alina Perzanowska.
Kwiecień jest Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Krakowskie organizacje i placówki działające na rzecz osób z autyzmem mają w planach szereg różnych inicjatyw. Szczegóły można sprawdzić na stronie: www.naniebiesko.org.pl/wydarzenia.
– Z punktu widzenia naszej organizacji najważniejsza będzie konferencja „Moja gmina w niebieskich barwach – integracja środowisk lokalnych na rzecz wsparcia osób z autyzmem” [16 kwietnia w Starostwie Powiatowym – przyp. red.] – poinformowała Alina Perzanowska. Wydarzenie to zostanie zorganizowane dla przedstawicieli władz siedemnastu gmin powiatu krakowskiego, dyrektorów i nauczycieli szkół z obszaru powiatu oraz innych zaproszonych osób pragnących działać na rzecz upowszechniania wiedzy dotyczącej autyzmu oraz integracji osób z autyzmem.
Alina Perzanowska, prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei
Należę do osób, które 25 lat temu zaczęły działania na rzecz autyzmu. Stawialiśmy pierwsze kroki i pierwsze placówki. Ośrodek dla dzieci autystycznych tworzyliśmy jeszcze za czasów wojewody Tadeusza Piekarza [wojewoda krakowski w latach 1990-1995 – przyp. red.], on uroczyście dokonał otwarcia. Później oddzielały się grupy ludzi i powstawały nowe miejsca. Kraków jest więc nasycony, ale problem istnieje.
Do naszego miniaturowego ośrodka, choć ambicje mamy wielkie, ustawiła się potężna kolejka rodzin z osobami dorosłymi z autyzmem, które oczekują na zamieszkanie, na propozycje zajęć. To są rodziny również ze Śląska, które dowożą dzieci raz w tygodniu.
Świadomość wzrasta, dziś już praktycznie wszyscy słyszeli, że jest coś takiego jak autyzm. Kiedyś należało prawie wykład robić na ten temat. Stale trzeba było uświadamiać, że zachowania wynikają z zagubienia w rzeczywistości, z nadwrażliwości zmysłowej. Szczególnie należałoby się pojawić poza wielkimi aglomeracjami czy miastami. Jeżeli dzieci mają gdzieś placówkę, to muszą dojeżdżać kawał drogi.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 08.04.2015 r.