Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że słyszymy coraz gorzej. Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z profilaktyką”.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia słyszymy coraz gorzej. Do 2050 r. jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków.

Według NFZ liczba osób z niedosłuchem rośnie z powodu starzenia się społeczeństwa. Ponadto coraz częściej problemy ze słuchem mają młode osoby. To skutek życia w hałasie miejskim, ale także wytwarzanym przez sprzęty elektroniczne i wynikającym z głośnego słuchania muzyki z odtwarzaczy wyposażonych w słuchawki.

Fundusz podkreślił, że pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często bagatelizowane, a nieleczone mogą nieść poważne konsekwencje, jak niedosłuch, wycofanie czy demencja. Dlatego zaapelował, by nie lekceważyć drobnych problemów ze słuchem.

„Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również, jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch oraz jeśli pracujesz w hałasie” – zaznaczył NFZ.

Dzięki działaniom profilaktycznym można utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty. Wystarczy choćby przyciszyć radio, telewizor czy odtwarzacz muzyki, stosować ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie czy środki zmiękczające woskowinę.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. (PAP Nauka w Polsce)

Aleksandra Kiełczykowska, graf. pixabay.com

Data publikacji: 29.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również