Niepełnosprawnik – niezbędnik warszawiaka, turysty i kibica

Do końca 2012 r. Niepełnosprawnik powiększy się 5-krotnie! Udostępnione zostaną informacje o przystosowaniu 5000 warszawskich miejsc publicznych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki uruchomieniu angielskiej i rosyjskiej wersji językowej, z zasobów Niepełnosprawnika skorzystają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także turyści i kibice odwiedzający stolicę podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.

Niepełnosprawnik to innowacyjna, internetowa baza informacji o dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych. Uwzględnia on specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych – poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Niepełnosprawnik powstał na podstawie doświadczeń berlińskich związanych z bazą dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych – www.mobidat.net.

Niepełnosprawnik działa od 2007 roku i obejmuje swoim zasięgiem Warszawę. Dzięki tej bazie danych, niepełnosprawni mieszkańcy stolicy mogą zaplanować swoje codzienne życie – od zakupów i wyjścia do kina, po załatwienie spraw urzędowych. |Jest on odpowiedzią na małą aktywność społeczną osób niepełnosprawnych wynikającą ze strachu przed nieznanym i odpowiada na potrzebę dostępu do specjalistycznej informacji, której nikt nie zapewnia. Niepełnosprawnik korzysta z podstawowego współczesnego medium informacyjnego, jakim jest Internet. Udostępniany jest w formie bezpłatnej, prostej w obsłudze wyszukiwarki, która pozwala ocenić osobom niepełnosprawnym możliwość skorzystania z m. in. kina, teatru, punktu usługowego, handlowego bądź urzędu.

Na przełomie lat 2010/2011 baza została rozbudowana i ulepszona, a strona wyszukiwarki zyskała nową, przejrzystą szatę graficzną. Do końca 2012 r. zaplanowano kolejne etapy rozwoju Niepełnsoprawnika, przede wszystkim dodanie dwóch wersji językowych: angielskiej i rosyjskiej, dostosowanie wyszukiwarki do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, ułatwienie opcji wyszukiwania, poszerzenie bazy do 5000 obiektów. Rozwój Niepełnosprawnika jest możliwy dzięki dofinansowaniu Urzędu m.st. Warszawy.

Fundacja TUS działa od 1993 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Misją TUS jest dostarczanie osobom niepełnosprawnym narzędzi do samodzielnego życia. Fundacja prowadzi Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych. Realizuje Niepełnosprawnik. Należy do Koalicji na Rzecz Równych Szans działającej w celu poprawy polskiego prawa antydyskryminacyjnego.

Info: Fundacja TUS

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również