„Niewidzialna kobieta”

„Niewidzialna kobieta"

W ramach kampanii „Tu i teraz" poświęconej kobietom z zaawansowanym rakiem piersi przekonywano, że przy zastosowaniu odpowiedniej terapii mogą one pracować zawodowo, pełnić różne role społeczne i domowe.

Niestety z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii, w dziewięciu państwach Europy, wynika, że w Polsce tylko 13 proc. kobiet z zaawansowanym rakiem piersi pracuje na cały etat, około 60 proc. wszystkich zatrudnionych kobiet i ich opiekunów musiało z powodu choroby wprowadzić zmiany dotyczące zatrudnienia, a połowa całkowicie zrezygnować z pracy. Efektem badania gromadzącym jego wyniki jest raport pt. „Niewidzialna kobieta”.

Lekarze onkolodzy zapewniają, że w wielu przypadkach można stosować leczenie coraz mniej agresywne, w niskich dawkach co zapewnia odpowiednią jakość życia i możliwość kontynuowania pracy. Nowoczesne terapie kosztują i NFZ musi wydać więcej pieniędzy jednak ostatecznie pacjenci objęci takim leczeniem nadal są czynni społecznie i zawodowo oraz wytwarzają dochód narodowy. W przeciwnym wypadku społeczne koszty choroby ponoszą wszyscy podatnicy, również chorzy, bo postawiona diagnoza powoduje zwiększenia wydatków w domowym budżecie. Tak stwierdza aż 90 proc. biorących udział w badaniu, a 65 proc. doświadczyło spadku w dochodach.

W Polsce żyje 500 tys. osób z chorobą nowotworową i szacuje się, że w ciągu dekady liczba ta może się podwoić. Dlatego w interesie całego społeczeństwa jest zapewnienie chorym dostępu do nowoczesnych leków, zaproponowanie dogodnych form zatrudnienia, stworzenie odpowiednich warunków socjalnych.

Kat

Data publikacji: 18.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również