Nowa forma leczenia autyzmu u dzieci
Nową formę leczenia autyzmu u dzieci opracowali naukowcy z Arizona State University. Ponieważ dzieci z autyzmem często cierpią na poważne zaburzenia gastryczne, a ponadto najnowsze badania wskazują na oddziaływania między żyjącymi w jelicie bakteriami a mózgiem, postanowiono wszczepić pacjentom korzystne bakterie jelitowe.
Terapia oprócz codziennego podawania bakterii obejmowała leczenie antybiotykiem – wankomycyną, oczyszczanie jelita grubego, czasowe zmniejszenie kwasowości żołądka i łącznie trwała 10 tygodni.
Po bakteryjnej terapii nastąpiła poprawa stanu układu pokarmowego i wyraźne złagodzenie objawów autyzmu. Specjaliści zauważyli 45 proc. poprawę, jeśli chodzi o podstawowe symptomy związane z autyzmem, czyli dotyczące języka, interakcji społecznych i objawy behawioralne.
Na początku badania 83 proc. dzieci cierpiało na ciężką formę autyzmu, a na końcu tylko 17 proc. Co ciekawe – efekt był silniejszy po dwóch latach niż krótko po zakończeniu leczenia.
Naukowcy zauważają pewną prawidłowość, że wśród uczestniczących w projekcie dzieci wiele przyszło na świat metodą cesarskiego cięcia, nie było karmionych piersią, i często stosowały antybiotyki, co zaburzało ich florę bakteryjną.
Wyniki badań wprawdzie są obiecujące, ale naukowcy zaznaczają, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów i być może ulepszenie opracowywanej metody leczenia autyzmu.
pr, fot. www.pixabay.com
Data publikacji: 11.04.2019 r.