Nowa nadzieja dla Tomasza Golloba

Po trzech latach od kontuzji rdzenia kręgowego Tomasza Golloba, pojawiła się nadzieja na zmniejszenie cierpienia. Po ostatniej operacji jego dolegliwości znacznie się zmniejszyły.

Pod koniec grudnia lekarze zdecydowali się na zabieg usunięcia z organizmu specjalnego stymulatora, który okazał się zupełnie nieskuteczny w walce z bólem. Usunięcie to sprawiło, że Gollob mógł zostać poddany rezonansowi magnetycznemu.

Podczas tego badania wykryto jamistość trzech kręgów, która uciskała rdzeń kręgowy i mogła w znaczący sposób zwiększać ból. Słynny neurochirurg, profesor Marek Harat, szybko podjął decyzję o kolejnej wielogodzinnej operacji.

Zabieg okazała się sukcesem i Gollob poczuł ulgę niemal natychmiast, a ból stał się znacznie mniejszy. Zawodnik jest w znacznie lepszym humorze i znów może rehabilitować się z pełnym zaangażowaniem.

W połowie lutego Gollob poleci do USA, gdzie zapadnie decyzja czy i kiedy dojdzie do eksperymentalnej operacji. Wyjazd do Los Angeles będzie dla niego kluczowy. Z powodu ostatniego zabiegu lekarze muszą wszystko od nowa sprawdzić, przeanalizować czy nadaje się do zabiegu. Muszą być w 100 proc pewni czy operacja nie pogorszy jego obecnego stanu. Co najważniejsze, zgodę na operację w USA wyraził prof. Marek Harat, z którego zdaniem bardzo liczy się Gollob. Światowej sławy specjalista miał stwierdzić, że organizm żużlowca jest już na tyle mocny, że może poddać się operacji.

Zabieg w Ameryce może postawić Golloba na nogi, ale jest też obarczony dużym ryzykiem. Mogą wrócić dolegliwości, na które narzekał wcześniej. Oczywiście nie ma też całkowitej pewności, że operacja się powiedzie. U Golloba problem dotyczy tylko czucia w nogach.

Operacja w USA ma polegać na nowatorskim wstawieniu implantu do rdzenia kręgowego. Ma według założeń cofnąć paraliż ludziom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Pacjent nie odzyska sprawności takiej jak przed wypadkiem, ale implant przywraca w znaczniej części umiejętność chodzenia, bo mostkuje połączenie z rdzeniem sprawnym i uszkodzonym. Koszt operacji to milion dolarów.

Oprac. em, fot. wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)

Data publikacji: 03.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również