Nowa szansa na kompleksową terapię SM

Program kompleksowej opieki nad osobami ze stwardnieniem rozsianym (Sclerosis Multiplex – SM) zapowiadany był od dłuższego czasu. W Polsce jest ich od 40 do 50 tys. 26 czerwca) Eksperci, podczas konferencji prasowej w Warszawie, podkreślali, że po raz pierwszy pojawiła się skuteczna terapia dla pierwotnie postępującej postaci tej choroby.

Zapowiedzieli również, że w najbliższych miesiącach powinien ruszyć pilotażowy program kompleksowej opieki nad pacjentami z SM. Ma on objąć leczenie farmakologiczne, będące podstawą terapii, jak i rehabilitację chorych oraz opiekę za zakresu psychiatrii i psychologii. Fundacja im. Urszuli Jaworskiej (która pomaga chorym – m.in. na nowotwory, białaczkę, SM, WZW C i prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne) zapowiada, że program powinien ruszyć w najbliższych miesiącach, weźmie w nim udział 14 ośrodków neurologicznych z całego kraju.

Chorzy z najczęściej występującą, tzw. rzutowo-remisyjną postacią SM (nasilającą się w kolejnych atakach choroby) są, według lekarzy specjalistów, dość dobrze zaopatrzeni w nowoczesne terapie, jeśli chodzi o leki.

– Do niedawna nie było żadnego leku o potwierdzonej skuteczności przydatnego w leczeniu innej postaci tej choroby, nazywanej pierwotnie postępującym stwardnieniem rozsianym – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dr Jacek Zaborski, kierownik oddziału neurologicznego Międzyleskiego Szpitala w Warszawie. – Ostatnio to się jednak zmieniło. Został zarejestrowany pierwszy skuteczny lek również w tej postaci SM, na którą cierpi 10 proc. pacjentów z tą chorobą – dodał.

Lek na pierwotnie postępującą postać stwardnienia rozsianego jest już stosowany niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym również w Czechach i na Litwie. Niestety w Polsce nie jest jeszcze refundowany.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 26.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również